Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костадин Костадинов:

Земеделските производители настояват да бъде спрян безмитният внос на селскостопански стоки от Украйна

Чистата загуба за българските зърнопроизводители е около 800 млн.лв.

Снимка: БГНЕС

Защо зърнопроизводителите отново протестират? Не е ли достатъчна помощта, която беше отпусната от ЕС за подкрепа на селскостопанските производители във връзка с войната в Украйна? По данни на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България всяка година у нас се произвеждат около два милиона тона слънчоглед, а до момента са продадени не повече от 10 процента от тях – тоест почти цялата продукция на българските зърнопроизводители стои по складовете. Залежават и около четири милиона тона пшеница.

"Зърнопроизводителите протестират, за да защитят своя труд, семействата си, работата и съществуването си."

Това казва в интервю за БНР Костадин Костадинов, председател на  Националната асоциация на зърнопроизводителите в България.

Той коментира, че Регламент 2022/870 на ЕП и Съвета от 30 май 2022 година относно временни мерки за либерализиране на търговията, допълващи търговските отстъпки, приложими за украинските продукти, съгласно Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна, е довел до сътресения в българските и международните пазари.

"Коридорите на солидарността, които бяха направени, реално не свършиха своята работата. България се оказа в края на този коридор, а от ЕК отчитат тази грешка“, казва Костадинов.

От браншовата организация припомнят, че най-потърпевши са държавите, които граничат с Украйна. Голяма част от използваните препарати за растителна защита, които са използвани в Украйна, не са разрешени за употреба в страните-членки на ЕС и поради тази причина себестойността на такова зърно е изключително ниска.

40% от продукцията, произведена в България, продължава да стои по складовете, цената на зърното е паднала под себестойността.

"Цената на тон слънчоглед е около 950 лв. до 970 лв., а в момента продажната му цена е 720 лв.", посочва Костадинов.

Чистата загуба за българските зърнопроизводители е около 800 млн. лв. До момента отпуснатата помощ по линия на ЕС е едва 16 млн. евро.

"Искаме да работим спокойно. Настояваме за мерки, които да спомагат за ненатоварване на местния пазар. Налагане на входни и изходни такси за зърното. Раздвижване на пазара. Евентуално подпомагане, защото зърнопроизводителите не са взели нито един лев по украинската сделка“, допълва Костадинов.

Българските зърнопроизводители се надяват да бъде ограничен вносът на украинско зърно, както направи полското правителство.

"Украинското зърно трябва да отиде в трети страни, където е нужно. А не тук да се пренасища пазарът", казва още Костадинов.

В ранния следобед е предвидена работна среща на президента Румен Радев с протестиращите.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45

XI Фестивал "Калето – Мездра": Където миналото среща настоящето

На 17 и 18 май 2025 г. Археологически комплекс "Калето" в град Мездра ще се превърне в сцена на живата история по време на единадесетото издание на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура "Калето – Мездра". Събитието събира ентусиасти и реконструктори от цялата страна, които вдъхват живот на миналото, демонстрирайки средновековни..

обновено на 16.05.25 в 12:20
доц. Соня Алексиева

Културното наследство трябва да се преживява, не само да се показва

С началото на новия летен туристически сезон темата за мястото на България като културна дестинация в Европа отново излезе на преден план. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Соня Алексиева – преподавател в Нов български университет и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникация в туризма – очерта ключовите тенденции и..

обновено на 16.05.25 в 10:58