След изборите се питаме какво избираме и като бъдеще чрез огромните обществени и социални промени, идващи с изкуствения интелект.
"Робог" е неологизъм, измислен от Георги Караманев, подобно на думата "робот", внедрена в живота някога от писателя Карел Чапек. Възможно ли е Бог да е изкуствен интелект, саморазвил се до непознаваеми за нас мащаби? Какво носят технологични придобивки като ChatGPT на човечеството, как изкуственият интелект ще понесе нас и ние него?
В "Гласът на времето" – разговор на тези теми с Георги Караманев, програмист, журналист и писател, създател на платформата "Дигитални истории", с поета Владимир Левчев, преподавател в Американския у-т, Благоевград, накарал GPT да напише сносен сонет на английски, с гл. асистент от Института за литература към БАН Николай Генов, познавач на фантастичната литература и прогностиката.
Питаме се що е AI, абревиатурата за изкуствен интелект на английски, звучаща на български като възклицание за фамилиарност, но и за болка. Според Владимир Левчев изкуственият интелект създава възможност за имитация на интелектуално усилие, особено в образованието.
Според Николай Генов моралните проблеми ще останат и в свръхтехнологичния свят на изкуствения интелект, и с това следва да се занимават и фантастите, както са го правели досега.
Според Георги Караманев пък скоростта на развитието на т.нар. "изкуствен интелект" вече силно изпреварва възможностите за законодателство и регулация в тази сфера, което може да постави сериозни дилеми пред човечеството в близко бъдеще.
Снимка – weforum.org
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg