Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня

Кои са причините в България да забогатяваме толкова бавно?

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие
Снимка: OECD

На 4 април 2023 г. генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Матиас Корман в рамките на своето посещение в България ще представи доклада "Икономически преглед на България“. Изготвянето на този документ е задължителна стъпка по пътя на присъединяването на страната ни към ОИСР, което от своя страна е един от важните външнополитически приоритети на страната ни. На 10-и юни 2022 г. България официално получи своята Пътна карта за присъединяване към организацията, заедно с Бразилия, Хърватия, Перу и Румъния.  

В момента с организацията членуват 38 от най-развитите държави в света. ОИСР е форум на представителната демокрация и пазарната икономика, който позволява сравнение между държавите по отношение на политическия и икономически опит, идентифицирането на добри практики, координирането на политики и други. Членството на страната ни в ОИСР е свързано с амбицията за по-високо качество на институциите и публичното управление с цел повишаване на благосъстоянието на страната.

Малко повече от година след поканата за членство на България в ОИСР – клуба на богатите държави – какво трябва да бъде направено в спешен порядък за това членство и кои са причините в България да забогатяваме толкова бавно? В "Нашият ден" Христина Христова, бивш социален министър и Ваня Григорова, икономически съветник в КТ "Подкрепа“ търсят отговор на тези въпроси.

Христина Христова

"За съжаление последните две години не са благоприятни за борбата с бедността във връзка с войната в Украйна, световната икономическа криза и инфлацията“, казва Христина Христова.

Тя коментира, че инфлацията е с много големи размери в България и допринася за разрастването на бедността. За месец февруари тя беше 16,4%, а в еврозоната е 8,4%. Най-тежко понасят бремето на инфлацията хората с нисък социален статус. Според Евростат около 40% от населението в България не може да си осигури достатъчно топлина в жилищата.

С приемането на антикризисните мерки през миналата година бяха значително увеличени и  пенсиите, и възнагражденията на работещите, ако не на всички, то поне на част от тях. Което от своя страна предизвика недоволство на работодателите, защото по този начин конкурентоспособността на икономиката спада. Макроикономическите показатели се влошиха и влизането в еврозоната беше отложено.

В допълнение тя коментира, че миналата година бяха направени три увеличения на пенсиите, които не бяха в съответствие с принципите на пенсионноосигурителната система.

"Трябва да сме много внимателни, ако искаме да влезем в еврозоната и ОИСР, това неминуемо ще помогне за подобряване качество на живот в страната“, твърди тя. 

Христина Христова припомня, че по време на управлението на НДСВ в страната е имало благоприятна политическа обстановка за инвестиции. 

Ваня Григорова

"Минималната работна заплата не беше увеличена толкова, колкото трябваше, по този начин се задържат и останалите заплати, няма никакво съмнение в това. От друга страна, орязването на разходите на отделните министерства се просмуква на долу“, посочва Ваня Григорова.

Тя коментира, че в момента има замразяване на бюджета и това се просмуква към всички услуги и всички, заети в държавната сфера, което рефлектира върху гражданите и това води до "стабилна бедност“, а натрупаната инфлация през миналата година е 16%.

"Що за ценност може да е самоцел за влизане в "клуба на богатите", когато ти си беден? Това не може да е ценност и по никакъв начин не се отразява на функционирането на администрациите. Това са митове, които се разпространяват от привържениците на спешното ни влизане в еврозоната. А колкото до дисциплината ни, ние я поддържаме – отдавна изпълняваме Маастрихтските  критерии“, допълва тя.

Според нея планираният бюджет също ще е изключително рестриктивен. След няколко дни ще бъдат разглеждани промени в данъчните закони в комисия в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

Когато 2022 г. е завършила с 16% средна инфлация и трябва да се орежат бюджетите на министерствата с 20%, никой не очаква образование, здравеопазване, пътища, инфраструктура да бъдат по-добри. Това са 30% орязване на всички разходи, казва още Ваня Григорова.

"ОИСР няма да даде особено различен прочит на функционирането на администрацията. Но има нещо много по-важно, за което трябва да говорим, и то е данъчната система. Когато основите на едно общество са разбити, ние няма как да очакваме то да функционира като едно богато общество“, посочва тя.

От КТ "Подкрепа" настояват за справедливо данъчно облагане на свръхпечалбите. Трябва да има две стъпки на облагане корпоративните печалби, една – по-ниска за малките фирми и втора – по-висока за по-богатите фирми, както и необлагаем минимум и осигурителни вноски.

Целия разговор с Христина Христова и Ваня Григорова можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29