Сполучливото заглавие на авторския училищен проект говори много за целите, към които е насочен. Създава го екип от преподаватели в ЧСУ "Рьорих" в София – Ценка Кучева, Яна Кадреева и Александър Заралиев и гост-преподавателката Мариела Станчева.
Идеята е чрез обединяването на подходите, "инструментите" и езика на няколко науки – литература, философия, история и математика - да се обсъди една значима тема с морален и общочовешки характер. Така не просто се показва връзката между различните учебни предмети, но се осмисля процесът на търсене на отговори, информация, опит и знания, естествено се задвижват механизмите на личната мотивация, сътрудничеството и взаимното допълване.
Първото занятие е организирано около темата "Човекът – пътят към личното и общественото щастие", за основа на която служи едно от задължителните литературни произведения, неизменно и заслужено присъстващо в учебната програма и зрелостните изпити – "Песента на колелетата" от Йордан Йовков. Проведено е със сборна група от ученици от 8 до 12 клас. Протичането на заниманията и обсъждането на първите впечатления на преподавателите са силно мотивиращи за самите тях да търсят методическите модели, по които подобни занятия да станат редовна част от учебния процес.
Амбицията на екипа е да се създадат методически учебни материали, готови за възпроизвеждане на уроците във всички училища.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg