Сполучливото заглавие на авторския училищен проект говори много за целите, към които е насочен. Създава го екип от преподаватели в ЧСУ "Рьорих" в София – Ценка Кучева, Яна Кадреева и Александър Заралиев и гост-преподавателката Мариела Станчева.
Идеята е чрез обединяването на подходите, "инструментите" и езика на няколко науки – литература, философия, история и математика - да се обсъди една значима тема с морален и общочовешки характер. Така не просто се показва връзката между различните учебни предмети, но се осмисля процесът на търсене на отговори, информация, опит и знания, естествено се задвижват механизмите на личната мотивация, сътрудничеството и взаимното допълване.
Първото занятие е организирано около темата "Човекът – пътят към личното и общественото щастие", за основа на която служи едно от задължителните литературни произведения, неизменно и заслужено присъстващо в учебната програма и зрелостните изпити – "Песента на колелетата" от Йордан Йовков. Проведено е със сборна група от ученици от 8 до 12 клас. Протичането на заниманията и обсъждането на първите впечатления на преподавателите са силно мотивиращи за самите тях да търсят методическите модели, по които подобни занятия да станат редовна част от учебния процес.
Амбицията на екипа е да се създадат методически учебни материали, готови за възпроизвеждане на уроците във всички училища.
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg