Руският пианист Андрей Гугнин беше солист на концерта по случай 150-годишнина от рождението на Сергей Рахманинов, състоял се на 31 март в зала "България", със СО на БНР и диригент Марк Кадин. Гугнин дебютира в зала България с "Рапсодия по тема на Паганини".
Пианистът даде специално интервю за програма "Христо Ботев".
“В началото се случи, че Маестро Кадин ме потърси, и ме покани на този концерт. Не сме се запознавали лично преди, но разбира се, съм чувал за Марк, както и той е чувал за мен. Така се зароди това сътрудничество.“
Андрей Гугнин пристигна един ден преди концерта в София и проведе само една репетиция с Радиосимфониците:
"Чувствах се много добре. Мисля, че оркестърът е мотивиран в подходящия дух и по правилен начин подхожда към музиката. Инструменталистите са много подкрепящи, тъй като рапсодията представлява диалог между солист и оркестър. Мисля, че трите съставни части: диригент, солист и оркестър работят много добре. Това ме кара да се вълнувам за концерта".
Във връзка с усложнената обстановка в Европа, пианистът споделя емоциите си:
"Наистина живеем в трагично време. Трябва да кажа че лично за мен не е лесно, но мисля че всяко едно житейско изживяване, дори най-мрачното, по някакъв начин задълбочава моето вътрешно "аз". А музиката е начин на изразяване на пълния спектър емоции, които не винаги можеш да изкажеш с думи. За мен музиката напоследък е спасение. Нещо, което крепи надеждата ми за по-добро бъдеще. Не знам какво бих правил, ако нямах възможността да концертирам. Затова съм възхитен да бъда тук в България, където мисля, че публиката оценява музиката. Въпреки събитията, музиката влияе на публиката и се надявам да им носи щастие и надежда и най вероятно служи на по-висша цел. Музиката, изкуството като цяло – това все пак е най-доброто, което цивилизацията ни е донесла в живота ни".
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg