Поетесата Ирен Петрова представя третата си книга "Credendo vides". Творбите са фокусирани върху библейската тематика и представляват органична сплав от поезия, молитви, притчи, проповеди – една своеобразна родна "Песен на песните", която няма тукашен аналог. Ирен не само смята, че "живот, пропилян в поезия, не е напразен", но издига романтичния образ на твореца до фигурата на Христос – поетът е подобен на жертвен агнец, чрез който Той ни говори. Сцените са библейски, ала сюжетите са общочовешки – от древността до самите нас тук и сега, в този момент, пише за книгата писателката Антония Апостолова. А Ирен споделя, че прошката е най- голямата сила чрез любовта и с тази книга иска да запознае читателите с вярата и с притчите заложени в Библията:
"Бог присъства във всеки един от нас, въпросът е дали го усещаме. Творецът винаги е бил човекът, който отваря очите на обществото по болезнени теми. Поетът и днес трябва да показва недъзите на обществото, за да можем да ги коригираме. Писала съм за духовни учители, жертви на комунистическите лагери. Например Дядо Байчо, който има пророчески способности и е осъждан за това. Нещо, което не мога да простя на комунизма. Тази книга е един вид да запазим паметта си като народ и да признаем историята си."
Ирен има още две книги - поетична "Процеп към Париж" и "Скъпа Лилит" – проза. Тези две книги са отражение на нея самата, казва Ирен, а третата ѝ книга е отражението, на това което би искала да промени в света.
Една от творбите на Ирен "Притихване":
"отвори гърдите си
и погледни в своята сянка
всички грехове на човека
са умити с кръвта на Исус
поплачи кротко
озарен от свещта на небето
откривайки в себе си Бог
в спрялото време на залеза."
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg