Поетесата Ирен Петрова представя третата си книга "Credendo vides". Творбите са фокусирани върху библейската тематика и представляват органична сплав от поезия, молитви, притчи, проповеди – една своеобразна родна "Песен на песните", която няма тукашен аналог. Ирен не само смята, че "живот, пропилян в поезия, не е напразен", но издига романтичния образ на твореца до фигурата на Христос – поетът е подобен на жертвен агнец, чрез който Той ни говори. Сцените са библейски, ала сюжетите са общочовешки – от древността до самите нас тук и сега, в този момент, пише за книгата писателката Антония Апостолова. А Ирен споделя, че прошката е най- голямата сила чрез любовта и с тази книга иска да запознае читателите с вярата и с притчите заложени в Библията:
"Бог присъства във всеки един от нас, въпросът е дали го усещаме. Творецът винаги е бил човекът, който отваря очите на обществото по болезнени теми. Поетът и днес трябва да показва недъзите на обществото, за да можем да ги коригираме. Писала съм за духовни учители, жертви на комунистическите лагери. Например Дядо Байчо, който има пророчески способности и е осъждан за това. Нещо, което не мога да простя на комунизма. Тази книга е един вид да запазим паметта си като народ и да признаем историята си."
Ирен има още две книги - поетична "Процеп към Париж" и "Скъпа Лилит" – проза. Тези две книги са отражение на нея самата, казва Ирен, а третата ѝ книга е отражението, на това което би искала да промени в света.
Една от творбите на Ирен "Притихване":
"отвори гърдите си
и погледни в своята сянка
всички грехове на човека
са умити с кръвта на Исус
поплачи кротко
озарен от свещта на небето
откривайки в себе си Бог
в спрялото време на залеза."
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg