След два дни се навършват 39 години от покоряването на Еверест от българския алпинист Христо Проданов. На 20 април през 1984 г. Христо Проданов покорява най-високия връх в света – Еверест и така става първият българин, изкачил се на "покрива на света" в Хималаите.
Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път – западния (непалски) склон, наричан още „Жестокия път”, като изкачва върха от базовия лагер за 33 дни – рекорд за този маршрут.
“Бях на 11 години и много ярко си спомням тази дата и това събитие, защото след това последваха и други подобни. Сестра ми, която е алпинист, още тогава каза – “Чичо твърде късно изкачи върха и най-вероятно и рискувал живота си“. След първата еуфория, която изпитахме вкъщи, тя попари всички с тази новина“, разказва в ефира на “Нашият ден“ Димитрина Проданова, племенница на Христо Проданов.
“Може би бях на 14 години, когато от хижа “Мальовица“ потеглихме към върха. И там край паметната плоча на Людмил Янков, нашият водач Владислав Маринов, спря и започна историята за Българската национална експедиция на Еверест през 1984 г. Разказа ни за възхитата, която изпитва и към личността на Христо Проданов, и на Людмил Янков, и на Трифон Джамбазов и на всички останали“, каза в ефира на “Нашият ден“ Димитър Димитров, общественик, автор на книгата "По пътя към върха".
Според него фигури от ранга на Христо Проданов ще бъдат вечни, не само в историята на Еверест, но и на света. Той си спомни в предаването и за завета на друг голям алпинист, останал завинаги на върха – Боян Петров, който е казвал, че “пътят към всеки голям връх минава през малките връхчета в ежедневието“.
“Действително трябва да си даваме сметка за борбите, които всеки един от нас води всеки ден в различни сфери и поприща и за готовността да се обърне и да подаде ръка на тези зад него“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg