“Важно е политиците да си припомнят поговорката “вълкът нрава си мени, но козината не“, защото компромис на всяка цена не е добър компромис и това няма да се отрази добре на политическите партии, защото гражданите очакват от тях реална политика, свързана с обещанията, които са давали преди изборите“.
Това каза пред БНР политологът доц. Милен Любенов.
Според него това, което се случи вчера, като договорка между ГЕРБ-СДС и ПП- ДБ, на политически език означава ново парламентарно мнозинство, защото от миналата седмица до вчера тези две големи коалиции участваха в разговори по теми и политики, включително и по темата, свързана с ротационното председателство.
Любенов твърди още, че ротационно председателство се прави тогава, когато става дума за голяма коалиция. Неговият прочит на ситуацията е, че се върви в такава посока, защото каквито и договорености да има по законодателната програма, без да се състави редовно правителство, парламентът не може да продължи своята работа.
Той счита също, че ПП в момента е приело всички предложения на ГЕРБ от 48-ото Народно събрание:
“за работни групи, за това лидерите да се оттеглят на заден план и да се търсят някакви други решения“.
В ефира на “Нашият ден“ доц. Любенов акцентира и върху това, че парламентарното мнозинство е това, което гласува избирането на едно правителство, независимо под каква форма е етикитирано. В този смисъл той не вижда разлика в това дали правителството ще бъде реализирано с първия, или с втория мандат, защото това не е от съществено значение за политическия резултат.
Той коментира предложението да не се внасят украински земеделски стоки като “популистки ход“:
“от няколко месеца насам основната тема е свързана с инфлацията и високите цени, а изведнъж на определени браншове от българската икономика, които добре са обгрижвани, не им харесва да участват на един свободен пазар, където могат да продават своята продукция“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg