Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търси се най-добрият младежки стартъп за 2023?

Дочка Василева и Мартин Гиков
Снимка: БНР

Фондът на фондовете, съвместно със "Стопанския факултет“ на СУ „Климент Охридски”, стартира второто издание на националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите. Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.

"Предприемачеството е това, което движи икономиката, движи иновациите и решава проблемите на света. Развитието на предприемаческата среда е една от основните роли на Фонда на фондовете. То е нашето ДНК."

Това казва в интервю за БНР Мартин Гиков, изпълнителен директор и председател на Съвета на директорите на Фонда на фондовете.

Той допълва, че финансирането, което ние предоставяме под формата на финансови инструменти – дългови  и дялови, са пари на европейските данъкоплатци. Ако трябва да се използват по възможно най-ефективния начин, е добре да стигнат до голям брой предприемачи, които трябва да са подготвени и от ранна детска възраст, да мислят за това как да създадат нещо, което, освен да е полезно за хората, да може да изкарва и пари.

"Над 45 кандидати представят своите идеи за стартъп в сферата на изкуствения интелект, кръгова икономика, маркетплейс за продажба на дрехи втора употреба. В областта на креативните индустрии, както и електромобилността“, казва Дочка Василева, директор "Проектна информация и финансиране” във Фонда на фондовете.

Партньори на конкурса през 2023-та са 21 организации от стартъп екосистемата и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството, международни платформи за ангелски инвестиции, акселериране и стартиращ бизнес, медии.

"Ние сме събрали толкова много партньори, защото се опитваме да дадем една пътна карта за развитие на един стартъп от началото до края, преминавайки през различни стъпки за развитие, да покажем и възможностите да финансиране“, допълва тя.

Допуснатите кандидати ще получат възможност за развитие на идеите си чрез менторство, обучения и срещи със създатели на успешни стартъпи, а десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на 7 юни 2023 г. Участниците ще получат възможности за: дялова инвестиция, включване в акселераторски програми и инкубатори, стаж в партниращи на конкурса организации, менторски часове с успешни основатели на компании, възможност за участие в български и международни конкурси, парични и поощрителни награди от партньорите.

Допустими са предложения от всички области и сектори, и на различен етап на реализация – от идея, през прототип до активен на пазара продукт.

Кандидатурите ще бъдат разделени в категории (идейна, ранна или напреднала фаза, както и по възрастови групи), за да се определи график за обучителната фаза, така че тя да покрие най-адекватно нуждите на участниците и да постигне максимален напредък на проектите спрямо етапа на развитие, с който влизат в състезанието.

"Ние се опитваме да стигнем нивата на подготовка на тези предприемачески умения, които има в Скандинавските държави, където от ранна детска възраст е залегнало в учебните програми обучение по предприемачество“, посочва Мартин Гиков.

Десетте най-добри отбора ще се представят пред експертно жури и инвеститори в рамките на финала на конкурса, който ще се проведе на 7 юни 2023 г.

Какви средства ще управлява Фондът на фондовете през 2023 г.?

Фондът на фондовете през 2023 г. ще управлява финансови инструменти по програмата "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 в размер на 1 262 732 093 лв. Предвидените за изпълнение са 8 финансови инструмента ще подкрепят българския бизнес в две основни приоритетни области. На първо място, това са иновации и растеж, където ще бъдат реализирани два дългови и четири дялови инструмента за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства, средства за закупуване на оборудване. Общата им стойност е близо 698 млн. лв.

На второ място, това е кръгова икономика, където ще се реализират само дългови инструменти, един от които е за енергийна ефективност, другият е за кръгова икономика (подкрепа в областта на проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци). Общата им стойност е близо 564 млн. лв.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35