Какви са правомощията на Националното бюро за правна помощ? На какви хора може да бъде предоставена правна помощ – какви са изискванията? Каква правна помощ се оказва по Закона за убежищата и бежанците? Колко струва правната помощ на малолетни и непълнолетни бежанци без придружител у нас? Какви са видовете правна помощ? В кои случаи задължително трябва да има адвокат?
Гост на юридическото предаване "Законът и Темида" е Наталия Илиева – председател на Националното бюро за правна помощ.
"Националното бюро за правна помощ е държавният орган, чрез който държавата, взаимодействайки си с адвокатурата, осъществява достъпа до правосъдие на лицата, които не могат да си наемат адвокати.
Видовете правна помощ са консултация и подготовка на документи, с оглед постигане на споразумение или завеждане на дело; производство по издаване на индивидуални административни актове и оспорването им по административен и по съдебен ред; процесуално представителство; представителство при задържане.
От правната помощ могат да се ползват лицата, които живеят под прага на бедност или отговарят на другите условия, визирани в закона. Това са лица, които получават помощи; лица, настанени в кризисни центрове; майки в риск (които трудно отглеждат децата си и съществува риск да ги изоставят); чужди граждани по Закона за убежището и бежанците – ние администрираме такъв тип правна помощ, която касае преди всичко непридружените малолетни и непълнолетни чужди граждани (това са децата, които идват в България от Сирия от Афганистан) – назначаваме им представители от адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ, и те се грижат за техните законни права и интереси, докато са на територията на България.
През миналата година беше изготвен Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие. Той внася едни новаторски, бих казала, промени, които считам, че ще обслужат доста добре законните интереси на лицата, които са пострадали от домашно насилие. Независимо от това, че законът не е приет обаче, Националното бюро за правна помощ предприе мерки, които да помагат на тези лица да се справят с насилието.
Ние работим по един проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм. Една от дейностите по този проект е създаване на Координационен механизъм за защита на такива лица. Работим в три области – във Велико Търново, в Стара Загора и във Варна – на местно ниво тестваме такъв механизъм. В резултат на тази работа се установи, че адвокатът има ключова роля в защитата на тези лица. И когато той консултира лицето непосредствено след като върху него е упражнено насилие, и в сътрудничество, разбира се, с психолозите (особено когато лицето е настанено в Кризисен център), доста бързо се получава защитата."
070018250 е телефонът на Националното бюро за правна помощ
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg