Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Илиева

Правната помощ у нас – достъп и дейности

Наталия Илиева (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какви са правомощията на Националното бюро за правна помощ? На какви хора може да бъде предоставена правна помощ – какви са изискванията? Каква правна помощ се оказва по Закона за убежищата и бежанците? Колко струва правната помощ на малолетни и непълнолетни бежанци без придружител у нас? Какви са видовете правна помощ? В кои случаи задължително трябва да има адвокат?

Гост на юридическото предаване "Законът и Темида" е Наталия Илиева – председател на Националното бюро за правна помощ.

"Националното бюро за правна помощ е държавният орган, чрез който държавата, взаимодействайки си с адвокатурата, осъществява достъпа до правосъдие на лицата, които не могат да си наемат адвокати. 

Видовете правна помощ са консултация и подготовка на документи, с оглед постигане на споразумение или завеждане на дело; производство по издаване на индивидуални административни актове и оспорването им по административен и по съдебен ред; процесуално представителство; представителство при задържане.

От правната помощ могат да се ползват лицата, които живеят под прага на бедност или отговарят на другите условия, визирани в закона. Това са лица, които получават помощи; лица, настанени в кризисни центрове; майки в риск (които трудно отглеждат децата си и съществува риск да ги изоставят); чужди граждани по Закона за убежището и бежанците – ние администрираме такъв тип правна помощ, която касае преди всичко непридружените малолетни и непълнолетни чужди граждани (това са децата, които идват в България от Сирия от Афганистан) – назначаваме им представители от адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ, и те се грижат за техните законни права и интереси, докато са на територията на България.

През миналата година беше изготвен Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие. Той внася едни новаторски, бих казала, промени, които считам, че ще обслужат доста добре законните интереси на лицата, които са пострадали от домашно насилие. Независимо от това, че законът не е приет обаче, Националното бюро за правна помощ предприе мерки, които да помагат на тези лица да се справят с насилието. 

Ние работим по един проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм. Една от дейностите по този проект е създаване на Координационен механизъм за защита на такива лица. Работим в три области – във Велико Търново, в Стара Загора и във Варна – на местно ниво тестваме такъв механизъм. В резултат на тази работа се установи, че адвокатът има ключова роля в защитата на тези лица. И когато той консултира лицето непосредствено след като върху него е упражнено насилие, и в сътрудничество, разбира се, с психолозите (особено когато лицето е настанено в Кризисен център), доста бързо се получава защитата."

070018250 е телефонът на Националното бюро за правна помощ

 Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как могат религиозните общности да се грижат за наркозависимите

Повод ни дава обявеният от ООН на 26 юни Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици и нелегалния трафик. Ще го сторим заедно с Димитрина Маркова, психолог, която е работила над 10 години в Мобилния център към "Каритас София” за наркозависими, Камило Коня, който е от Управителния съвет на фондация "Ремар" България, Велислав Кенаров от..

обновено на 28.06.25 в 13:52
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Ние сме тотално късопаметни безхаберници

Има ли значение военната фотография в новите технологични времена? Може ли да се говори още за фотожурналистика? Има ли още такава професия? Какво е да си фотограф в днешния свят? Пропагандна ли е ролята на изображението в т.нар. "модерни войни"? Фотографът Веселин Боришев коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" военната..

публикувано на 28.06.25 в 09:10
Георги Ганев

Курсът ще бъде 1.95583 за евро и това няма да се промени

Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за гражданите и бизнеса, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Ганев , икономист, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Отвъд абстрактните обяснения..

публикувано на 27.06.25 в 16:35

Бойко Станкушев: У нас раздават такова правосъдие, за каквото им се плати или нареди

Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Бойко Станкушев , директор на АКФ.   "Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало" "Любопитно е..

публикувано на 27.06.25 в 15:30
проф. Таня Йосифова

Неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане

Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица.  За неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане, разказва повече  проф. Таня Йосифова –..

публикувано на 27.06.25 в 14:50