Докато го гледахме на малкия екран в сериала "Войната на буквите", Севар Иванов изживяваше американската картинка – Ню Йорк в динамични кадри и светлини, пълен с хора, които са във вечно движение, хиляди сцени за покоряване и възможности, които чакат да бъдат уловени. Иначе казано – Севар Иванов, когото познаваме като актьор, носител на "Икар" 2022 за "Поддържаща мъжка роля", бивш зам.-директор на Благоевградския театър, удостоен и с наградата "Андрей Баташов" от Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим, а също така и арт мениджър, беше стипендиант по Фулбрайт в САЩ.
Докторант на годината в катедра "Медии и обществени комуникации" на УНСС, той беше на седем часа разлика от България, за да разбере какво всъщност е постигнал в страната си и какво още може да му даде тя.
"Кандидатствах на шега, без да знам колко голямо нещо е това и как ние тук, в България, не си даваме сметка за възможностите, които имаме и които ни се предоставят да обменим опит. Подобен образователен обмен като програмата Фулбрайт беше страхотен за мен, защото той всъщност е двустранен процес", разказа в "Какво се случва" Севар Иванов.
По негови думи той е научил много за културата и изкуството в САЩ и най-вече в Ню Йорк, но и хората, с които е общувал, са успели да научат за историята, културата и наследството на България. Впечатлява го това, че там всеки се интересува от личността, а не от обвивката. А нюйоркчани пък са го оценили като онова ново нещо, благодарение на което могат да обогатят знанията си.
Фулбрайт България отбелязва 30 години с церемония, на която водещ ще е именно Севар Иванов. Още за натрупания от него опит в Щатите можете да чуете в звуковия файл.
Севар отново се завръща на театралната сцена с "Шахнаме: сказание за Зал". Спектакълът тръгна на национално турне, което започва от София – на 23 април от 19.30 часа в Топлоцентрала.
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg