Неговата музика е необятна като земята, която го е родила. Критиците го наричат "Последният романтик на 20-и век" и "Божество с три лица", а мнозина от тях се опитват да определят творческия му облик с думите "най-руският от всички композитори".
"Аз съм руски композитор и моята родина сложи отпечатък върху характера и възгледите ми.Ако искате да знаете какво чувствам – слушайте музиката ми!" – казва самият Рахманинов, чийто остро-лиричен усет за епохата неизменно се свързва в съзнанието му с образа на горещо обичаната Родина, с безпределността на нейната шир, мощта на нейните стихии и нежната крехкост на разцъфващата й пролетна природа.
Творец със силно, ярко самобитно дарование, гениален пианист, който няма равни сред съвременниците си, и същевременно – изтъкнат диригент, Рахманинов е феноменално надарен музикант и трудно може да се каже коя от трите страни на неговата дейност е определяща. Съвременниците му се затрудняват да отговорят на този въпрос.
"Когато слушаш неговото Трио или Втория му концерт, или сонатата за виолончело, или "Франческа"… или пък нещо друго, още по-добро – пише един от критиците – си мислиш: ето кой е роден да композира! Да зареже всичко друго и да композира!... И слушайки как Рахманинов дирижира "Живот за царя" или "Дама пика", или някоя от симфониите на Чайковски или сюитите на Григ, си мислиш: ето кой е роден да дирижира! Да зареже всичко друго и да дирижира! Но Рахманинов е също така и пианист! И захласнат от това как той изпълнява концерта на Чайковски или собствените си творби, си мислиш: ето кой е роден да свири на пиано! Да зареже всичко друго и да свири"…
Сергей Рахманинов е автор на 3 симфонии, 3 опери ("Алеко", "Скъперникът-рицар" и "Франческа да Римини"), 4 клавирни концерта, Рапсодия по теми на Паганини, кантатата "Пролет", симфоничните поеми "Камбаните" и "Островът на мъртвите", литургията "Св. Йоан Златоуст", "Всенощно бдение", фантазията "Скала", прекрасната "Вокализа", 24 прелюдии и 15 етюди-картини за пиано, 83 романса, две клавирни триа и още много други творби.
В двата часа на неделната музикална вечер (23 април от 22 часа) по програма "Христо Ботев", посветена на 150-ата годишнина от рождението на композитора, ще чуете някои от най-популярните страници от неговото творчество, както и негово авторско изпълнение на две от клавирните му пиеси.
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg