"Четенето може да бъде самотно занимание, да се вглъбиш, да се уединиш, но може да бъде и споделен акт. Когато изследвах четенето през 2014 година, то беше модерно, имаше буккросинг инициативи и клубове за размяна на книги. – казва доц. Любомира Парижкова – Читателите обаче вече се промениха, променят се и читателските практики. Вече има подкастове, насочени към четенето, има буктрейлъри.
Ние вече се нуждаем от нови хоризонти, от нова държавна стратегия. Старата е изтекла още през 2019 година. Инициативите, които предлагаше тя, бяха твърде локални и не предполагаха някаква национална идея за четенето."
Според доц. Парижкова, ако наистина ни е грижа да създадем нация от четящи хора, трябва да се започне от най-малките и дори от пренаталното четене.
"Формирането на читател започва от семейството и личния пример. Литературата в училище също трябва да е хубава, да харесва на децата. Има жалони, но не трябва да се прокарва знание през насилието, през задължителните разсъждения. Тийнейджърите пък могат да бъдат привлечени към четенето от инфлуенсъри, всяка аудитория си има свой достъп."
Чуйте повече от звуковия файл.
Доц. Любомира Парижкова е преподавател в Университета за библиотекознание и информационни науки, води разнообразни лекционни курсове, между които и такъв за политики за насърчаване на четенето, създател е на инициативи, свързани с популяризиране на четенето.
Снимка – bibliotherapy.unibit.bgБългаро-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg