Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стволовите клетки – гръбнакът на живота

Проф. Елисавета Наумова
Снимка: Александровска болница

В поредното издание "За здравето" е разговорът с проф. Елисавета Наумова, ръководител на Специализираната клиника по имунология в Александровска болница, за един особено важен проблем – първичните имунни дефицити. Необятният напредък на науката и практиката в тази област, диагностиката и лечението на дефицитите в имунната система, вече са гаранция за подобряване качеството на живот и задоволителна преживяемост при редки и автоимунни болести.

В хода на дискусията беше обсъден и проблемът със съхранението и донорството на клетки, тъкани и органи.

За съжаление аномалиите, свързани с имунните дефицити, основно съпътстват детската възраст и израстването, но не е изключена появата на симптоми и в други фази на живота. Какво трябва да знаем? 

Тревожни са сигналите при честото боледуване от отит, инфекция на синусите, пневмонии, рецидиви при кожни абсцеси, незадоволителен ефект от продължително лечение с антибиотици. Тези очевидни и лесноразпознаваеми сигнали позволяват поставяне на анамнеза още в семейството. И е задължителна консултация и преглед при клиничен имунолог.

Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити – на УМБАЛ "Александровска" работи в активно сътрудничество и при спазването на медицинските алгоритми, зададени от Функционалния експертен център "Джефри Модел". Повече информация или насочване всеки може да получи на тел. 0877570898 или на e-mail: bgpidcenter@gmail.com.


Седмичното издание "За здравето" на програма "Христо Ботев" отдели внимание на още един значим проблем: диагностиката и лечението на рака на млечната жлеза. В разговора на Кирил Чобанов с д-р Иво Гергов, началник на Отделението по образна диагностика на УСБАЛО, бе отделено основно внимание на важните симптоми и първите мерки при появата на коварното заболяване.

Позитивните новини от седмицата и обособената рубрика "Очаквайте", с участието на проф. Владимир Пилософ, анонсираха следващата съботна тема: за педиатрията – с любов!
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55