Международна театрална среща "Русенски дискурси" ще се състои на 29 и 30 април в крайдунавския град. Събитието се организира за пръв път в България и е посветено на живота и творчеството на австрийския драматург от еврейски произход Юра Зойфер.Организатор е Драматичният театър "Сава Огнянов", съвместно с Международното дружество "Елиас Канети" в Русе и австрийските партньори от театър "Архе" (Виена) и "Юра Зойфер гезелшафт".
Поканени са театроведи, критици, директори на театри, режисьори и драматурзи от България, Австрия, Германия, Норвегия, Аржентина, Египет и Турция.
В програмата са включени спектакъл по пиесата "Астория" с режисьор Валерия Минева, прожекции на оперен и театрален спектакъл по пиесата "Краят на света", изложба, лекция, артинсталация, както и дискусии с модератор Явор Гърдев.
Формално срещата е посветена на творчеството на Юра Зойфер, но стремежът на организаторите е чрез нея да се намерят възможности за сътрудничество между театри от различни страни, за създаването на общи проекти, за възстановяване на международните копродукции, каквито не се правят от 12 години в България, разказа в "Артефир" режисьорът Боян Иванов, директор на Драматичния театър "Сава Огнянов".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
На 18 май актьорите ще представят в театър "Българска армия" спектакъла "Балкански синдром" от Станислав Стратиев, с режисьор Недялко Делчев. С тази постановка русенската трупа ще участва през юни и в най-голямото театрално събитие в света - Театралната олимпиада в Унгария.
На 19 май в Младежкия театър "Николай Бинев" ще гостува най-новият спектакъл на Русенския театър – "Изчезващи" по Елизе Вилк, с режисьор Думитру Акриш.
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..
Труман Капоти е един от големите новелисти на миналия век. Той подари на света вечни класики като "Хладнокръвно" и "Закуска в Тифани". Немалка част от творбите му са екранизирани. Холи Голайтли остава най-култувото превъплъщение на Одри Хепбърн. Капоти е роден на 30 септември 1924 г. в Ню Орлийнс, Луизиана. Майка му, спечелила..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg