Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 503

Маските – за театъра и хората

Митко Димитров (вляво) и Емил Янев

В епизод 503, на Велика събота, "Трамвай по желание" прави послание за Великден с една най-обща теория на маските. Гост в студиото е Митко Димитров, богослов, философ, поет, литератор, изкуствовед и изследовател на театралното изкуство.

Добре известно е, че маските навлизат в театъра от религиозните обреди още през античността. В Европа това става при древните гърци и древните римляни. Истинско развитие тези атрибути получават по време на Ренесанса. Това е времето на маскаради, карнавали, балове с маски и други представления, които се провеждат или на улиците, или в дворцова обстановка.

До днешни дни маските дават много и различни стилистични възможности на театралното изкуство.

В живота маските са всекидневие. Не заради пандемията. Всички по различно време и по различни причини слагаме маски. А кога маските падат? Когато се изправим пред Бога. Това е тезата на Митко Димитров, който увлекателно съчетава фрагменти от историята на театъра с основни принципи на християнската вяра. Великден идва.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва документална поредица за дарителството

Изключителните истории на едни от най-големите български дарители ще бъдат разказани от документалната поредица "Дарителите", която в четири последователни епизода ще проследи традициите на дарителството в България. Улисани в своето всекидневие, едва ли си даваме сметка колко много дължим на онези ярки личности, които са дарявали безкористно..

публикувано на 27.05.24 в 17:53

Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи за осми път

Днес (27 май) започва осмото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи , който ще продължи до 1 юни, в парка пред НДК в рамките на Пролетния панаир на книгата. Тазгодишното мото на фестивала е "Книгата – приключение без край". Директорът на форума Искра Джанабетска коментира мястото на проявата сред културните събития..

публикувано на 27.05.24 в 16:43

Фрагменти от текстове и знаци в изложбата на Антония Дуенде и Волфганг Ниблих

Изложбата на българо-германската художничка Антония Дуенде и на германския художник Волфганг Ниблих се нарича "Слова – прозорци". Посветена е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май. Това, което обединява двамата автори е, че вече десетилетия наред те интегрират в..

публикувано на 27.05.24 в 15:36

Роман за любовта на обикновения българин към всичко свято

"Гайдарят" е роман за любовта на обикновения българин към всичко свято. Автор е дипломатът от кариерата Светлозар Панов , познат на българските читатели с романите „Царицата“ и „Дяволът“. В "Terra Култура" Панов споделя, че "Гайдарят" пренася читателя в едно по-далечно историческо време, което по дух наподобява нашето съвремие. "Българите..

публикувано на 27.05.24 в 11:10

Д-р Катерина Гаджева за немската фотография

В предаването тази седмица гостува д-р Катерина Гаджева – изкуствовед, главен асистент в Института за изследване на изкуствата към Българска академия на науките, с която си говорим за немската фотография.  Участие ще вземе и Теодора Златева, с която заедно ще разгърнем страниците на най-новото българско списание за фотография "Обскура". Представяме..

публикувано на 27.05.24 в 09:55