Едва ли има родител, който да не се е поколебавал поне за минута преди да отговори на поредната молба за финансиране на „неотложна“ нужда или желание на милата си рожба. Съпротивата тутакси да развържем кесията не се дължи непременно на липсата на средства. Дълбоко в себе си изпитваме опасението да не тласнем детето към и без друго настъпващия и всепоглъщащ материализъм и бездуховност на комерсиалния свят. Към тези страхове се добавя и традиционното схващане за парите като нещо нечисто, опасно и подтикващо към порока.
Това прави темата за парите по-деликатна и от разговорите за секса.
Същевременно финансовите отношения са част от живота, независимо с какво се занимаваме и колко добре или зле сме материално. Как да разговаряме с децата си за парите, така че да ги подготвим за срещата с тази страна от реалността, какво значи финансова грамотност, как да реагираме на неизбежните сравнения и съревнования помежду им. Въпросите задаваме на Наталия Тодорова, финансистка, блогърка и майка.
Поводът е конкурсът за деца до 12 години "Моята паричка", който се провежда в момента. Повече от 400 детски рисунки с проекти за банкноти от съществуваща или въображаема валута очакват да бъдат оценени от жури и от публиката, която може да гласува в интернет. Задачата предполага не просто художествено въображение и умения, но и проучване за символите, изображенията и други задължителни елементи за облика на банкнотите. Отличените ще бъдат обявени в началото на юни.
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg