Днешната рубрика “Епизоди от живота“ на предаването “Нашият ден“ обединява два гласа, които споделят общ мотив – рефлексия върху доброто.
Деян Петров, координатор на доброволческа организация, споделя в интервюто, че в наши дни има много "социални експерименти", когато известни личности се преобличат като бездомни или бродяги и хората не ги забелязват. Това разкрива безразличието на съвременния човек към тези, които имат нужда от помощ, като подчертава, че често се проявяваме като разточителни, въпреки че имаме много повече отколкото сме нуждаем.
Петров смята, че подкрепата на хората в нужда не трябва да се свежда до даване на готови решения, защото това не ги стимулира да развиват своите способности. Той предлага да бъдем постоянно до хората в нужда, да има разбиране за техните чувства и трудности, и да се насърчават и подкрепят усилията им да подобрят своето положение.
В предаването Бойко Даскалов, преподавател и собственик на звукозаписно студио, споделя за млади музиканти, които имат талант и живеят и учат в Родопите. Той разказва за един концерт, на който му предлагат да помага технически за озвучаването. Там се запознава с бащата на младите изпълнители - Бай Асан. Когато го попитал “има ли лоши хора в Родопите“, Бай Асан му отговорил, че "лошо има, но му се струва, че доброто винаги надделява". И Бойко Даскалов споделя тази позиция, че доброто винаги ще преобладава.
Тези два гласа ни напомнят за важността на доброто в живота ни и за необходимостта да помагаме на хората в нужда.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg