Днешната рубрика “Епизоди от живота“ на предаването “Нашият ден“ обединява два гласа, които споделят общ мотив – рефлексия върху доброто.
Деян Петров, координатор на доброволческа организация, споделя в интервюто, че в наши дни има много "социални експерименти", когато известни личности се преобличат като бездомни или бродяги и хората не ги забелязват. Това разкрива безразличието на съвременния човек към тези, които имат нужда от помощ, като подчертава, че често се проявяваме като разточителни, въпреки че имаме много повече отколкото сме нуждаем.
Петров смята, че подкрепата на хората в нужда не трябва да се свежда до даване на готови решения, защото това не ги стимулира да развиват своите способности. Той предлага да бъдем постоянно до хората в нужда, да има разбиране за техните чувства и трудности, и да се насърчават и подкрепят усилията им да подобрят своето положение.
В предаването Бойко Даскалов, преподавател и собственик на звукозаписно студио, споделя за млади музиканти, които имат талант и живеят и учат в Родопите. Той разказва за един концерт, на който му предлагат да помага технически за озвучаването. Там се запознава с бащата на младите изпълнители - Бай Асан. Когато го попитал “има ли лоши хора в Родопите“, Бай Асан му отговорил, че "лошо има, но му се струва, че доброто винаги надделява". И Бойко Даскалов споделя тази позиция, че доброто винаги ще преобладава.
Тези два гласа ни напомнят за важността на доброто в живота ни и за необходимостта да помагаме на хората в нужда.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg