Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво обединява Детския хор на БНР с талантите на 75 ОУ "Тодор Каблешков“?

За социалното и образователно приобщаване чрез музика и танц

2
Ученици и учители от ОУ „Тодор Каблешков“.
Снимка: Евелина Стоянова

Възможно ли е социално и образователно приобщаване чрез музика и танц? По какъв начин децата от училището в квартал "Факултета“ в София борят стереотипите. Какво обединява Детския радиохор на БНР с талантите на 75 ОУ "Тодор Каблешков“? 

"Това е най-добрият начин да приобщим децата от този етнос. Да възпитаме и нашите деца в толерантност към търпимост, към другите, към различията. И да разкрием начин за реализация чрез песента."

Венеция Караманова - ОУ „Тодор Каблешков“Това казва в интервю за БНР Венеция Караманова, диригент на Детския радиохор на БНР.

Тя допълва, че след няколко дни предстои поредна среща между двата хорови състави. Децата от 75 ОУ "Тодор Каблешков“, заедно диригента на хора Анита Коларова, ще имат възможността да пеят отново, заедно с певците от Детския радиохор.

И припомня, че учениците от училището във Факултета са били развълнувани от възможността да влязат в сградата на БНР, да влязат в  зала и да се срещнат с тези деца, за които само са слушали.

"Няма неправилна или ниско художествена, има лошо изпълнена музика. Детският радиохор сме направили кавъри на такива различни стилове, мен ми се иска това, което е част от българското присъствие като различни етноси да включим и такива произведения. Просто, трябва да се направи един хубав аранжимент и да се изпее с нашето майсторство. И тогава ще се разкрият другите черти на всяка една песен“, твърди музикалният педагог.


Танцът

"Танцът е едно изключително средство за общуване. Един универсален език, който всеки разбира“, посочва Радослава Добрева, хореограф  и бивш състезател по и призьор от републикански и международни състезания.

Тя споделя, че когато танцуваш с движението, с езика на твоето тяло подаваш сигнали  и много трудно другият ще те разбере погрешно. А когато говорим с езика, много често не се разбираме. 

Радослава Добрева – хореограф и Божидар Александров в студиото на

 "Целта на г-н Джераси, която си е поставил с този социален проект е деца от 75 ОУ “Тодор Каблешков“ в някакъв момент, заедно да направим един флашмоб", казва още Радослава Добрева.

Тя допълва, че в момента се учим, как трябва да стои една танцьорка и каква трябва да бъде нейната стойка. Танцът по които работим съвместно е изцяло дамски, но ни предстои много работа. Децата са много ентусиазирани и много искат да се изявят. 

По-различното при тези деца е, че те не знаят ляво и дясно. Това  е много трудно в танците. Работи се трудно, за да се постигне някакъв синхрон, те трябва да знаят, кое се прави с дясната ръчичка и да тръгнем с лявото краче.

"Целият път по който те ще минат, надявам се, че  ще научи и мен и тях  и ще бъде много полезен“, твърди хореографката.



Подробности можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05