Избрани интервюта, мемоари и пиеси на Тенеси Уилямс оживяват в пиесата "Роуз беше тук" на Камерна сцена "Славянска беседа". На 10 и 16 май от 19.30 часа актьорите Стела Димитрова и Вилиян Гешев ще бъдат Роуз и Том, за да пресъздадат необикновената среща между брат и сестра. Тя говори за прошка, изкупено чувство за вина, спасен човешки живот и много любов.
Любов най-вече има към театъра – както в драматургичния текст, така и у жадните за истории на сцената актьори. Когато Роуз идва, с нея пристига и моментът на истината. Спектакълът отваря очите и на онзи зрител, който поне за малко иска да бъде всеки друг, но не и себе си, който иска да изживее приключение и да се впусне в безграничността на любовта във всичките ѝ измерения.
С "Роуз беше тук" актьорите целят да припомнят силата на доброто у човека, на умението ни да прощаваме и да бъдем хора преди всичко. Пиесата, създадена по текстове на "човеколюбивият" Тенеси Уилямс, разказва историята на различните във време, в което самите те са били лицето на порока. Днес обаче светът е различният и е готов да чуе какво имат да му кажат Стела Димитрова и Вилиян Гешев от театралната сцена.
Режисьор на спектакъла е Йордан Славейков, заедно с проф. Евгения Панчева превеждат текстовете на Уилямс. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова-Найман, а музиката – на Добромир Кисьов.
Вече са известни и следващите дати, на които ще се играе представлението, но за тях, както и за всичко, което казаха Стела Димитрова и Вилиян Гешев, когато "Роуз беше тук" – в "Артефир", чуйте в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg