Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо му е на словото свобода

Медийният магнат Атанас Дамянов преди 9 септември 1944 г.

На световния ден на свободата на печатното слово – 3 май, говорим кога е възникнала необходимостта на хората да се информират за сериозни събития и още по-важно – защо трябва да има свобода на тази информация. Говорим и какви са механизмите за нейното опазване от възникването на печата у нас до днес, а и по света. Гости са професор Милко Петров, преподавател в Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, Тодор Панайотов, главен асистент в НБУ и преподавател по журналистика и професор Магдалена Костова Панайотова, декан на Филологическия факултет в Югозападния университет „Неофит Рилски“ и член на УС на Български П.Е.Н. – център.

Тодор Панайотов разказва за българската журналистика в исторически аспект – кога възниква и какви са предизвикателствата пред свободното перо, как властта се опитва да неутрализира критиките към себе си, как войните и превратите ограничават неизбежно свободите на печатното слово и как тоталитарната власт пък въвежда автоцензурните механизми в редакторската професия.

Професор Магдалена Панайотова обяснява защо и кога е създаден Международният ПЕН, как и до днес е нужна бдителност към свободата на писане, и защо още се случват неща като нападението с нож над Салман Ружди.

Професор Милко Петров говори за международните аспекти на свободите на печатното слово и че нищо в тази свобода не е гарантирано. Разказва и за успешното придвижване на България в скалата за оценка на медийните свободи.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод пет: Дегустации и шокиращи шоколадови вкусове

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 02.01.25 в 17:10
Д-р Стефан Константинов

На здравния фронт – нищо ново!

Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..

публикувано на 02.01.25 в 15:14
Баку, Азербайджан

Особености на азербайджанския начин на живот

Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния.  Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..

публикувано на 01.01.25 в 10:06

Трапеза без виц не бива

Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..

публикувано на 31.12.24 в 16:35

Дубайският шоколад е най-търсен днес

Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...

публикувано на 31.12.24 в 12:15