На световния ден на свободата на печатното слово – 3 май, говорим кога е възникнала необходимостта на хората да се информират за сериозни събития и още по-важно – защо трябва да има свобода на тази информация. Говорим и какви са механизмите за нейното опазване от възникването на печата у нас до днес, а и по света. Гости са професор Милко Петров, преподавател в Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, Тодор Панайотов, главен асистент в НБУ и преподавател по журналистика и професор Магдалена Костова Панайотова, декан на Филологическия факултет в Югозападния университет „Неофит Рилски“ и член на УС на Български П.Е.Н. – център.
Тодор Панайотов разказва за българската журналистика в исторически аспект – кога възниква и какви са предизвикателствата пред свободното перо, как властта се опитва да неутрализира критиките към себе си, как войните и превратите ограничават неизбежно свободите на печатното слово и как тоталитарната власт пък въвежда автоцензурните механизми в редакторската професия.
Професор Магдалена Панайотова обяснява защо и кога е създаден Международният ПЕН, как и до днес е нужна бдителност към свободата на писане, и защо още се случват неща като нападението с нож над Салман Ружди.
Професор Милко Петров говори за международните аспекти на свободите на печатното слово и че нищо в тази свобода не е гарантирано. Разказва и за успешното придвижване на България в скалата за оценка на медийните свободи.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg