Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебютна стихосбирка на Мария Гетова

Снимка: Нели Станева

Младата поетеса я е нарекла "Полуразпад". "Процесът беше дълъг и вълнуващ, споделя тя и си пожелава "бъдещият живот на книгата да бъде също толкова добър повод за съвместна работа с други артисти, за запознанства, срещи и хубави разговори". Това със сигурност ще се случи, защото стихотворенията в "Полуразпад" рефлектират на проблемите на младото поколение днес. Стихосбирката засяга разнообразни теми, като най-ярко се откроява търсенето на стойностите, лутането сред един неуютен свят, усъмняването в себе си, излизането от детството и срещата с любовта. Има едно стихотворение "Степени на важност", което фокусира цялата гама от нюанси в книгата, но биха могли да се дадат още примери като "Бихме ли могли", "Алиса е в окови", "Минимализъм". Безспорно това е дебют с бъдеще.

Лиляна Караджова е автор на фотографиите и на корицата, а стихотворенията се свързват с тях с лекота. "Създадохме книгата заедно, пише Мария Гетова. Книгата е нейна, колкото и моя, защото във всяка от бройките ще може да намерите част от серията ѝ фотографии "Капсули на кадъра". Редактор е поетът и драматург Стефан Иванов, а премиерата е на 9 май в галерия КО-ОП.

Чуйте Мария Гетова:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25