Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Попов – кавалерът на виолончелото

Великият Янош Щаркер го удостоява със званието "Кавалер на виолончелото"; само на 17 години той има щастието да свири пред композитора Дмитрий Кабалевски; неговите записи се излъчват от музикалните медии по целия свят…

Всичко това е само част от творческия портрет на българския виолончелист и педагог проф. Стефан Попов.

Роден на 3 април 1940 г. в град Лом, той започва да свири най-напред на пиано, а на 12 години на виолончело. За музикалните традиции в семейството, както на любителско, така и на професионално ниво и тяхното отражение върху неговите първи стъпки в изкуството Стефан Попов споделя:

В София Стефан Попов учи при големия виолончелов педагог Кирил Вапорджиев, като пребивава в изключително престижния за времето си "Интернат за даровити деца" до закриването на институцията през 1957 г. Между 1961-63 г. завършва висшето си образование в Московската консерватория в класовете на двама знаменити музиканти на XX век – Святослав Кнушевицки и Мстислав Ростропович. От този период датират и успехите му на международния конкурсен подиум: лауреат е на конкурсите в Женева, Флоренция и Виена, а през 1966 г. е носител на медал като финалист на големия конкурс "Чайковски" за виолончелисти.

От 1971 г. започва и активната му преподавателска кариера: до 1975 г. той работи в Бостънския университет и Консерваторията на Ню Инглънд (Съединените щати), а от 1977 г. до днес е професор в училището за музика и драма The Guildhall School в Лондон (Англия).

Подобно на мнозина свои именити съвременници, Стефан Попов има богат изпълнителски репертоар. Вече почти 7 десетилетия той не спира да търси нови пътища в изкуството, да преоткрива в нова светлина достиженията от миналото и настоящето и да намира нови, неизследвани хоризонти в постигнатите цели. Прави редица аранжименти за виолончело на творби за други инструменти, като връх в тази дейност представлява аранжиментът на цигулковия концерт на Бетовен, направен през 2006 г. по повод 200 години от написването на творбата.

В деня на Европа – 9 май, вторник, от 19.30 ч. виолончелистът проф. Стефан Попов ще сподели със слушателите на предаването "Студио "Музика" някои от най-интересните и вълнуващи моменти от своя дълъг житейски и творчески път, а в предаването ще звучат и негови изпълнения на творби от Виенската класика, Романтизма и музиката на XX век.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фиоренца Косото

Фиоренца Косото на 90

На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..

публикувано на 26.04.25 в 08:10
Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz и Club Pave представят Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.  Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..

публикувано на 25.04.25 в 12:39

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24