Някъде около 15 години по-късно отново четем Зайците на Виргиния Захариева. Прибрала на едно добро място всички написани от нея истории, които от немалко време са познати като "9 зайци", авторката пак разхожда читатели из вътрешната си география, където разказът се движи свободно като звук, за който няма граници и препятствия. Американската библиотечна асоциация включи обичания от мнозина роман в списъка си със значими книги, а сега той излиза и в ново, допълнено издание. То е направено по американската редакция на книгата, в която са разработени по-пълно мъжките образи, но все така се носи като чиста вибрация, която откликва на света.
Наративът започва уж класически, но само за да се разкаже по начина, по който скачат емоциите и мисълта у човека. Романът е хибриден, в него има елементи на дневник, мемоари, поезия и публицистика и ни движи във времето. Той разказва историята на едно момиченце на 6 и една жена на 46 години. В началото Манда, за която четем с притаен дъх и любопитство, расте в сърцето на социализма – през 60-те и с тираничната си баба. Във втората част – 40 години по-късно, същото дете е вече жена, която живее в годините на демокрацията.
По думи на Марин Бодаков в "9 зайци" има много страх, гняв, смях, секс и преди всичко много жива и свободна литература, а по тези на литературните критици – Виргиния Захариева е един от талантливите представители в същата тази съвременна българска литература.
Книгата ѝ ни показва падането и ставането, преодоляването на кризите и настъпването на щастливия живот, за да ни припомни, че удоволствието е нещо, което носим в себе си през целия си житейски път. Отключваме го обаче, когато изберем да се вгледаме навътре в собственото си тяло.
Детството е онова, което до голяма степен ни формира като пораснали личности и ако изберем да разглеждаме авторитетите, с които то ни среща, в по-широк аспект, ще разберем, че имаме едно голямо предимство, смята Виргиния Захариева – всъщност именно "ние можем да притежаваме нашето минало, защото можем да сменяме отношението си към него". Така ще ни е и някак по-просторно вътре, тъй като узряването – казва още тя – е да имаш повече пространство в себе си за чувстване и интерпретации.
Какво за "9 зайци", малката рецептурна книжка към романа, "Руската баня" в него, плътните мъжки образи, любовта, живота и писането трябва да знаем – чуйте от Виргиния Захариева в звуковия файл.
На 11 май от 18.30 в Топлоцентрала Виргиния Захариева и Мария Силвестър ще четат от новоиздадения роман "9 зайци", посветен на актьора Христо Живков, който скоро ни напусна.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg