Някъде около 15 години по-късно отново четем Зайците на Виргиния Захариева. Прибрала на едно добро място всички написани от нея истории, които от немалко време са познати като "9 зайци", авторката пак разхожда читатели из вътрешната си география, където разказът се движи свободно като звук, за който няма граници и препятствия. Американската библиотечна асоциация включи обичания от мнозина роман в списъка си със значими книги, а сега той излиза и в ново, допълнено издание. То е направено по американската редакция на книгата, в която са разработени по-пълно мъжките образи, но все така се носи като чиста вибрация, която откликва на света.
Наративът започва уж класически, но само за да се разкаже по начина, по който скачат емоциите и мисълта у човека. Романът е хибриден, в него има елементи на дневник, мемоари, поезия и публицистика и ни движи във времето. Той разказва историята на едно момиченце на 6 и една жена на 46 години. В началото Манда, за която четем с притаен дъх и любопитство, расте в сърцето на социализма – през 60-те и с тираничната си баба. Във втората част – 40 години по-късно, същото дете е вече жена, която живее в годините на демокрацията.
По думи на Марин Бодаков в "9 зайци" има много страх, гняв, смях, секс и преди всичко много жива и свободна литература, а по тези на литературните критици – Виргиния Захариева е един от талантливите представители в същата тази съвременна българска литература.
Книгата ѝ ни показва падането и ставането, преодоляването на кризите и настъпването на щастливия живот, за да ни припомни, че удоволствието е нещо, което носим в себе си през целия си житейски път. Отключваме го обаче, когато изберем да се вгледаме навътре в собственото си тяло.
Детството е онова, което до голяма степен ни формира като пораснали личности и ако изберем да разглеждаме авторитетите, с които то ни среща, в по-широк аспект, ще разберем, че имаме едно голямо предимство, смята Виргиния Захариева – всъщност именно "ние можем да притежаваме нашето минало, защото можем да сменяме отношението си към него". Така ще ни е и някак по-просторно вътре, тъй като узряването – казва още тя – е да имаш повече пространство в себе си за чувстване и интерпретации.
Какво за "9 зайци", малката рецептурна книжка към романа, "Руската баня" в него, плътните мъжки образи, любовта, живота и писането трябва да знаем – чуйте от Виргиния Захариева в звуковия файл.
На 11 май от 18.30 в Топлоцентрала Виргиния Захариева и Мария Силвестър ще четат от новоиздадения роман "9 зайци", посветен на актьора Христо Живков, който скоро ни напусна.
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..
Труман Капоти е един от големите новелисти на миналия век. Той подари на света вечни класики като "Хладнокръвно" и "Закуска в Тифани". Немалка част от творбите му са екранизирани. Холи Голайтли остава най-култувото превъплъщение на Одри Хепбърн. Капоти е роден на 30 септември 1924 г. в Ню Орлийнс, Луизиана. Майка му, спечелила..
На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg