Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как захвърлен вестник вдъхнови ученик да създаде междуучилищна телевизия? (видео)

| обновено на 11.05.23 в 10:32

Междуучилищна телевизия, различна от традиционната медийна форма, едва ли е нещо, което се чува всеки ден. В град Сливница обаче такава се появи! 

В ефира на "Нашият ден" Александър Русков, шестокласник в Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий", разказа за своето участие в тази необичайна медийна форма.

За Александър телевизията е нещо, с което се занимава предимно извън училище. Той редовно посещава студиото и предварително подготвя материали, които желае да заснеме и излъчи в бъдеще. Както сподели в предаването, идеята за създаване на междуучилищна медия възникнала спонтанно. Александър винаги е бил изключително предприемчив и когато има някаква идея, той се впуска в реализацията ѝ

“Преди започването на втори клас, бях лятото да помагам с ремонта на училището. На стълбището намерих вестник “Училищни новини“. Тогава си помислих, че би било много добре и в нашето училище да има такъв вестник. След минути погледът ми се спря на телевизора в училището и тогава реших, че няма да е вестник, а телевизия. Имаше много препятствия докато се реализира идеята. Няколко пъти съм събирал различен екип“, разказва той.

Една от ключовите фигури, които му помагат да осъществи идеята, е г-жа Шуманова, учител от другото училище, което участва в проекта.  Тя се свърза с него и предлага подкрепа и помощ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Александър Георгиев, ученик в XII клас на Професионалната гимназия по транспорт "Никола Вапцаров", играе основна роля в създаването и управлението на интернет страницата на телевизията. Той е човекът, който стои зад техническата страна на проекта и създава онлайн присъствие за инициативата. 

В ефира на "Нашият ден" Георгиев имаше възможността да сподели своите впечатления и опит от работата си с малкия Сашко и с междуучилищната телевизия.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45