В рамките на четири вечери между 11 и 14 май София ще се преобрази в бляскава галерия под открито небе по време на второто издание на Фестивала на светлините LUNAR.
Артисти от цял свят ще разкажат истории и ще провокират въображението на публиката със своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни спектакли и инсталации. Дълго подготвяните произведения на светлинното изкуство ще засияят върху едни от най-красивите сгради, паркове и площади в столицата.
Сред тях са Народният театър "Иван Вазов", Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", НДК, Регионалният исторически музей на София, който се помещава в емблематичната сграда на Централната минерална баня в центъра на града.
Фестивалът на светлините LUNAR e независима инициатива и се реализира съвместно с един от най-популярните фестивали за светлинно изкуство в света Festival of Lights ("Фестивал на светлините"). Той се организира за първи път в Берлин през 2005 година. За близо 20 години успява да преобрази стотици сгради, забележителности, улици и площади в германската столица и в множество градове по света като Аугсбург, Дубай, Загреб, Цвикау, Кувейт, Напа, Ню Йорк, Пловдив, Сиатъл и др.
През 2022 година Фестивалът на светлините LUNAR събира над половин милион посетители в София.
Достъпът до всички произведения на фестивала и тази година е свободен.
Програмата на фестивалното събитие може да разгледате тук
Организатор на фестивала е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, реализирало над 450 проекта в повече от 25 страни. Събитието ще се проведе с институционалната подкрепа на Бюрото на Европейския парламент в България, Представителството на Европейската комисия в България и Столична община.
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че това е един комедиен прочит на нашето забързано ежедневие, на нещата с които се сблъскваме, а именно - събуждам се, закусвам на крак. Битка в градския транспорт. Тичам на адрес. Няма добро утро...
90 заглавия бяха прочетени от журито, а 12 – номинирани за годишната литературна награда "Хеликон". Носител на статуетката "Орлето на Хеликон" за 2024 година стана Георги Господинов за романа си "Градинарят и смъртта" – книга, която говори на трудни и болезнени теми и разкрива грижата като нещо естествено за Човека. "Литературата е..
В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев. Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели. Панаирът ще продължи до неделя, а специален гост беше Нуша Роянова от издателство "Дъбови листа", която представи някои от най-интересните заглавия за празничния сезон. "Веднага ще ви предложа едно..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg