В рамките на четири вечери между 11 и 14 май София ще се преобрази в бляскава галерия под открито небе по време на второто издание на Фестивала на светлините LUNAR.
Артисти от цял свят ще разкажат истории и ще провокират въображението на публиката със своите вълнуващи 3D мапинг проекции и светлинни спектакли и инсталации. Дълго подготвяните произведения на светлинното изкуство ще засияят върху едни от най-красивите сгради, паркове и площади в столицата.
Сред тях са Народният театър "Иван Вазов", Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", НДК, Регионалният исторически музей на София, който се помещава в емблематичната сграда на Централната минерална баня в центъра на града.
Фестивалът на светлините LUNAR e независима инициатива и се реализира съвместно с един от най-популярните фестивали за светлинно изкуство в света Festival of Lights ("Фестивал на светлините"). Той се организира за първи път в Берлин през 2005 година. За близо 20 години успява да преобрази стотици сгради, забележителности, улици и площади в германската столица и в множество градове по света като Аугсбург, Дубай, Загреб, Цвикау, Кувейт, Напа, Ню Йорк, Пловдив, Сиатъл и др.
През 2022 година Фестивалът на светлините LUNAR събира над половин милион посетители в София.
Достъпът до всички произведения на фестивала и тази година е свободен.
Програмата на фестивалното събитие може да разгледате тук
Организатор на фестивала е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, реализирало над 450 проекта в повече от 25 страни. Събитието ще се проведе с институционалната подкрепа на Бюрото на Европейския парламент в България, Представителството на Европейската комисия в България и Столична община.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg