Книгата От "Ла страда" до "Часовете" – от страдащите до независимите женски образи в киното", дело на Вивиан Праматароф-Хамбургер и Андреас Хамбургер, обединява анализите на водещи психоаналитици от Германия, Великобритания и България. Статиите в сборника изследват женските образи в 30 филма от ХХ и ХХI век, илюстрирайки най-важните интерпретативни школи в необятното поле на кино-изкуството.
Изданието излиза с подкрепата на Българско психоаналитично общество. Преводът е на Христо Тодоров и Виолета Вичева, които със своя талант и прецизност се справят със специфичния език на текста и различните стилове на авторите.
За първи път български автори са част от международно издание от такъв ранг в областта "Кино и психоанализа". Сред тях са д-р Светлозар Василев, който участва в книгата с текста "Метаморфози на женствеността" – анализ на филма "Три билборда извън града" на режисьора Мартин Макдона от 2017 година и Надя Кожухарова, автор на текста "Ида и нейните майки".
Вивиан Праматароф-Хамбургер е доктор по медицина, гинеколог, прихотерапевт и сексолог, супервайзър при Баварската лекарска камара, доцент в Лудвиг-Максимилиан университет, Мюнхен, член на УС на Германското дружество по психосоматична гинекология и акушерство (DGPFG) и на Международното дружество по психосоматично акушерство и гинекология (ISPOG), член на Мюнхенската работна група по кино и психоанализа от 2007 г. Автор на множество публикации в областта на киното и психоанализата.
Андреас Хамбургер е доктор по философия, професор по клинична психология и психоанализа в Международния психоаналитичен университет в Берлин, германист, психолог, психоаналитик (DPG/IPA), преподавател-аналитик и супервайзър, член на Мюнхенската работна група по кино и психоанализа от 2007 г. Има множество публикации на тема кино и психоанализа и др.
"Помните ли онова неповторимо чувство – да излезете от киносалон, след като току-що сте изгледали въздействащ филм и изгаряте от желание да говорите с приятел, който вече го е гледал и има мнение. Добрите филми се различават от останалите именно с това – те живеят извън непосредственото кинопреживяване, в известен смисъл дори започват своя друг живот с финалните надписи и го продължават или самите те се превръщат в разговор. Тази книга – за жените в киното – е като поредица от разговори с компетентни събеседници, които ти помагат да съпреживееш отново вече класически истории от екрана, да пожелаеш да ги видиш с нови очи, а в процеса да научиш още нещо за себе си. Блестяща киноколекция!", Захари Карабашлиев
"През прозореца в кабинета на д-р Фройд (който гледа към задния двор на Berggasse 19 във Виена), "видях" като върху екран възможностите на умната психоанализа (а не наивната) да "чете" киното по свой начин. Може би несъзнавана асоциация със "Задният прозорец" (1954) на Хичкок? Тази книга е за такъв възможен прочит на 30 избрани филма.", проф. д.н. Божидар Манов
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg