Турция е в навечерието на избори. Защо в Европа тези избори се определят като най-важните за годината? Ще се промени ли нещо в южната ни съседка след 14 май, и каква е оценката за 20-годишното управление на Реджеп Таип Ердоган? Има ли недоволни? Има ли страх? Има ли надежда?
Разговор в "Мрежата" с Ангел Петров, журналист от в. "Дневник".
Кой може умело да разделя обществото
"Г-н Ердоган е доказал, че е много добър в това. Но, честно казано, опозицията много често му помагаше по конкретни теми. Теми като сирийците, които бяха изключително тих коз в кампанията. Мисля, че не се чу и не достигна и до Европа това, защото нямаше някакви големи антисирийски изблици, като нападения, които имаше в последните години в тази кампания. Отправяха се, от една страна, остри послания и от двата лагера, от другата страна – всички участници, и власт и опозиция, внимаваха да не нажежават много обстановката, но мисълта ми е, че опозицията, през целия този последен период от 3-4 години, в който нетърпимостта към сирийците се увеличаваше, също разпалваше напрежение с остри изказвания, с които критикуваше властта. Имало е такива изказвания за отношенията с Щатите, за отношенията с Европа, за какво ли не. Опозицията се опитва да следва, да догонва Ердоган в умението му да разделя. Той винаги е бил много добър в това, той умееше да насочва, като всеки добър политик, групите от обществото, за които се предполага, че го подкрепят, натам, накъдето му изнася. Опозицията беше в позиция на догонване и участваше в този, често недостоен, но не само в Турция, предизборен спектакъл. Понякога имам чувството, че предизборната атмосфера в Турция започна още след като Ердоган стана изпълнителен президент.(…) Просто тече една постоянна кампания с много говорене, много надежди, много поляризирано, от което и двете страни са облагодетелствани."
Външната намеса на изборите в Турция – възможно ли е това?
"Знаем вече, че във всички избори може да има външна намеса. Светът е много малък и се оказа много свързан и много уязвим. А друг е въпросът, е че не съм много убеден, че Русия на всяка цена е готова да подкрепи Ердоган на тези избори. Отношенията между Русия и Турция не се свеждат до отношенията между Путин и Ердоган. Да не забравяме че Съветският съюз и Турция се признават през далечната 1925 година на миналия век, преминали са през какво ли не, в сложните отношения на ту конкуренция, ту партньорство помежду си и мисля, че за Москва е много по-важно просто да е в добри отношения със следващия. Та мисълта ми е, че тя не би се намесила в полза на Ердоган, но човек днес не бива да изключва нищо. Знаете, че постоянно след избори, по различните кътчета на света, излизат съобщения за хакерски атаки, фалшиви профили. Това е много мощно оръжие, но понякога стига косвената намеса. Някои тълкуват като вече намеса, това че Русия прави отстъпки и отсрочки за плащане на енергията в Турция. При необходима интерпретация това може да се приеме като вид намеса. Това Русия е правила за Унгария, това Русия е правила за Сърбия, но нещо по-агресивно – не ми се вярва. Макар че не бих го изключил напълно."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – ЕПА/БГНЕС
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg