Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизборният спектакъл като изкуство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция е в навечерието на избори. Защо в Европа тези избори се определят като най-важните за годината? Ще се промени ли нещо в южната ни съседка след 14 май, и каква е оценката за 20-годишното управление  на Реджеп Таип Ердоган? Има ли недоволни? Има ли страх? Има ли надежда?

Разговор в "Мрежата" с Ангел Петров, журналист от в. "Дневник".

 Кой може умело да разделя обществото

"Г-н Ердоган е доказал, че е много добър в това. Но, честно казано, опозицията много често му помагаше по конкретни теми. Теми като сирийците, които бяха изключително тих коз в кампанията. Мисля, че не се чу и не достигна и до Европа това, защото нямаше някакви големи антисирийски изблици, като нападения, които имаше в последните години в тази кампания. Отправяха се, от една страна, остри послания и от двата лагера, от другата страна – всички  участници, и власт и опозиция, внимаваха да не нажежават много обстановката, но мисълта ми е, че опозицията, през целия този последен период  от 3-4 години, в който нетърпимостта към сирийците се увеличаваше, също разпалваше напрежение с остри изказвания, с които критикуваше властта. Имало е такива изказвания за отношенията с Щатите, за отношенията с Европа, за какво ли не. Опозицията се опитва да следва, да догонва Ердоган в умението му да разделя. Той винаги е бил много добър в това, той умееше да насочва, като всеки добър политик, групите от обществото, за които се предполага, че го подкрепят, натам, накъдето му изнася. Опозицията беше в позиция на догонване и участваше в този, често недостоен, но не само в Турция, предизборен спектакъл. Понякога имам чувството, че предизборната атмосфера в Турция започна още след като Ердоган стана изпълнителен президент.(…) Просто тече една постоянна кампания с много говорене, много надежди, много поляризирано, от което и двете страни са облагодетелствани."

Външната намеса на изборите в Турция – възможно ли е това?

"Знаем вече, че във всички избори може да има външна намеса. Светът е много малък и се оказа много свързан и много уязвим. А друг е въпросът, е че не съм много убеден, че Русия на всяка цена е готова да подкрепи Ердоган на тези избори. Отношенията между Русия и Турция не се свеждат до  отношенията между Путин и Ердоган. Да не забравяме че Съветският съюз и Турция се признават през далечната 1925 година на миналия век, преминали са през какво ли не, в сложните отношения на ту конкуренция, ту партньорство помежду си и мисля, че за Москва е много по-важно просто да е в добри отношения със следващия. Та мисълта ми е, че тя не би се намесила в полза на Ердоган, но човек днес не бива да изключва нищо. Знаете, че постоянно след избори, по различните кътчета на света, излизат съобщения за хакерски атаки, фалшиви профили. Това е много мощно оръжие, но понякога стига косвената намеса. Някои тълкуват като вече намеса, това че Русия прави отстъпки и отсрочки за плащане на енергията в Турция. При необходима интерпретация това може да се приеме като вид намеса. Това Русия е правила за Унгария, това Русия е правила за Сърбия, но нещо по-агресивно – не ми се вярва. Макар че не бих го изключил напълно."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Данита Зарачинова: Нужна е прозрачност и точни данни за управление на отпадъците

В рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден", Данита Зарачинова от сдружение "За Земята" сподели своята гледна точка за управлението на отпадъците в България и предизвикателствата пред постигането на устойчиво развитие. "В България произвеждаме все повече отпадъци", заяви тя. "В по-добре развитите икономически..

публикувано на 30.12.24 в 10:11

Книгата "Как да възпитаваме момичета" в осъвременено издание

"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф , която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова . Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично..

публикувано на 30.12.24 в 08:29
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54