Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

9 години са необходими за появата на любимия на всички българи химн "Върви, народе възродени"

Двама български учители успешно съчетават гражданската поезия и музиката в химна на българската просвета

Стихотворението на Стоян Михайловски "Върви, народе възродени” отдавна се смята за химн на българската просвета. Михайловски публикува текста за първи път в списание "Мисъл” през 1892 г. Едва девет години по-късно на учителя по музика от Петокласно мъжко училище "Йосиф I" в Ловеч Панайот Пипков е възложено да напише нова песен. Учениците трябва да я изпеят на наближаващия църковен празник на светите Кирил и Методий – 11 май.

Бъдещият химн "Върви, народе възродени" се ражда за броени минути, като нотите са изписани с тебешир върху черната дъска. До края на часа учениците я запяват.

През 1972 г. в интервю за БНР, съхранено в Златния фонд, Любомир Пипков засяга въпроса за гражданския патос и подчертава, че още в началото на XX век баща му Панайот Пипков откликва на гражданската поезия чрез музиката на химна на българската просвета.

През 1978 г. литературният критик и философ проф. Атанас Натев определя Стоян Михайловски като "моралист, закъснял за Европа, но подранил за нас“.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06

Съществува ли безусловна любов, пита Пиа Мараис

Дъщерята на мисионер е оцеляла като дете при самолетна катастрофа дълбоко в амазонската джунгла и е обявена за "чудо". Години по-късно се е превърнала в чудодейна лечителка, която поддържа мисията си благодарение на своята слава, а не след дълго баща ѝ поставя в епицентъра на ескалиращ конфликт. Така звучи сюжетът на филма "Трансамазония", който Пиa..

публикувано на 07.04.25 в 10:10

Силата на думите: Спомен за Константин Павлов

Днес, на 7 април, от 18:00 часа, в Дома на киното в София ще се проведе вечер, посветена на големия български поет Константин Павлов, съобщиха организаторите от фондация "Константин Павлов". По време на събитието ще бъде прожектиран документалният филм "Опит за мълчание" на режисьора Коста Бико в. В програмата са включени няколко..

обновено на 07.04.25 в 09:29

Открива се 39-ото издание на "Златната Диана"

Днес в Ямбол започват Музикалните празници "Златната Диана". Тяхното 39-о издание отново ще предложи на почитателите на класическата музика вълнуващи концерти, в рамките на които на ямболска сцена ще гостуват световноизвестни изпълнители. Тази година програмата включва и опера, с която ще бъдат открити самите празници . Събитията ще продължат..

обновено на 07.04.25 в 09:10

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15