Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 май - Международен ден на семейството

Д-р Николета Йончева: Бих определила българското семейство като “мотивирано“

| обновено на 15.05.23 в 14:00
Снимка: Pixabay

На 15 май всяка година отбелязваме Международния ден на семейството. Целта на инициативата е не само да отбележи хубавите и щастливи мигове, които семейството ни носи, но и да обърне внимание на предизвикателствата, пред които са изправени съвременните семейства. В света на постоянни промени и бързи темпове на живот е важно да се спре и да се отдаде достатъчно внимание на семейните връзки и динамиката в тях.

Именно по повод д-р Николета Йончева, специалист по логопедия и член на екипа на "Карин дом" във Варна, изрази своите впечатления и размисли в интервюто за предаването "Нашият ден".

“Темата за семейството ме вълнува и в личен, и в професионален план. Да създадеш семейство е едно от най-трудните неща в живота на човек“, споделя д-р Йончева.

Според нея създаването на семейство е едно от най-трудните предизвикателства в живота на всеки човек. 

Българското семейство....

Ако трябва да определя съвременното българско семейство. То е на първо място мотивирано – да прочете нещо нова, да се развие в своята работа, да помогне на своето дете“, казва тя.

Според нея в днешно време родителите все повече се грижат за общото развитие на своите деца и активно търсят подкрепа още от ранна възраст, осъзнавайки важността за техния растеж и успех. 

Тя споделя в предаването, че в "Карин дом" се работи по семейно ориентиран подход, който включва научните познания и практики, свързани с грижата на семейството за бъдещето на децата.

“Никой не познава по-добре детето си от самите родители и разширеното семейство около него“, твърди специалистът.

В интервюто д-р Йончева изтъква, че в наши дни децата са претоварени, особено в България. Според нея в съвременното българско семейство вече се наблюдава двама активни родители, които споделят отговорността за възпитанието и развитието на своите деца.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26