Много от прозорците на столичани гледат именно към красивата и магична Витоша. Месец назад президентът Радев излезе с изявление, че “Витоша се превръща в музей на ръждясали лифтове и съоръжения“. Това изявление предизвика съмнения и недоволство сред обществото.
Защо имаме ръждясали съоръжения през 2023 г.? Това е въпросът, който си задават мнозина. Йордан Рангелов от сдружение "Сдружение за развитие на ски зона Витоша" също споделя загрижеността. В ефира на “Нашият ден“ той предлага една много модерна визия за бъдещето на планината.
Роден под Витоша и работил дълги години на нея, Рангелов е загрижен за състоянието, в което се намира планината в момента. Той изразява убеждението си, че държавата носи голяма отговорност за това състояние, особено по отношение на ски зоната. Сдружението, в което членува, поддържа въпроса не само за ски зоните, но и за цялостното състояние на планината.
В допълнение към безобразното състояние на лифтовете, Рангелов изтъква, че целият Парк “Витоша“ е в безобразно състояние. По думите му в продължение на три години сдружението се опитва да разговаря с институциите, но те отказват да ги чуят. Те са неправителствена организация, регистрирана по всички изисквания на закона, и са се обърнали към много инстанции със становище какво трябва да се направи.
Предложението на сдружението е свързано с изграждането на подходяща мрежа от лифтови съоръжения, тъй като това е най-екологичният транспорт в планината. В предаването Рангелов подчертава, че лифтът влиза и като градски транспорт в редица градове, защото е екологично чист и не е труден за изпълнение.
“Витоша не е само планината на софиянци, от другата страна пак имаме един голям град за мащабите на България – Перник“, казва той. Сдружението предлага и оттам да се създаде удобна връзка към планината. По думите на Рангелов вече има разговори с кмета на Перник за изграждане на лифт, като той изразява подкрепа към такава идея, но казва, че в общината липсва средства за реализирането й. “Ако бъде изграден такъв лифт, това ще допринесе не само за развитието на минералните извори в Рударци, но и за София като туристическа дестинация“, убеден е той.
Визията на сдружението е за изграждане на достатъчно въжени линии и развитието на минералните извори в подножието на планината. Според тях Витоша и София могат да се превърнат в чудесна туристическа дестинация. Това би стимулирало развитието на туризма, създаването на нови работни места и привличането на инвестиции.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg