В “Нашият ден“ гостуват трима участника от обучението по медийна грамотност, което се провежда в село Лозен. Това са Есперанца Найденова, Николай Николов и Мерт Джошкун от Турция. Обучението се казва "Медийна грамотност: Как да оцелеем в джунглата от дезинформация и онлайн реч на омразата". Инициатива има за цел да им помогне да разберат и да се справят с предизвикателствата, свързани с информационната обстановка и онлайн комуникацията. Обучението се провежда от 15 до 21 май в село Лозен.
Есперанца Найденова е ученичка в ХI клас в СУ "Христо Ботев" в село Долни Цибър. В ефира на “Нашият ден“ тя споделя, че обучението им в програмата е насочено към медийна грамотност и това как да се защитават от дезинформацията и речта на омразата. Тя споделя още, че е имало интересни дискусии, особено относно ролята на ромската общност и стереотипите, свързани с нея. Тя отбелязва, че общността се интегрира, но все още има прекалено много стереотипи за нея, които се срещат в интернет
Николай Николов е ученик в ХI клас в 35 СОУ "Добри Войников". Той също е включен в обучението по медийна грамотност и споделя, че групата е много разнообразна, съставена от ученици от различни страни като Италия, Грузия, Турция, Германия и България. В рамките на обучението те са имали възможността да обсъдят речта на омразата в интернет и да споделят своите гледни точки и опит. Николай отбелязва, че именно това е било изключително полезно и интересно за него.
Мерт Джошкунт е на 20 години и е от Турция. В предавенето той споделя, че когато научил за проекта по медийна грамотност в България, е бил много заинтригуван. За него най-интересни са били гледните точки на връстниците му. В интервюто Мерт коментира и настоящата ситуация в Турция.
Медийната грамотност е от съществено значение в днешната информационна общност, където достъпът до информация е безграничен, но и дезинформацията и речта на омразата са широко разпространени.
“Уважение, толерантност и емпатия“ - това са посланията, които Есперанца, Николай и Мерт изпращат на днешния ден.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg