"Астория" е пиеса на малко познатия у нас австрийски драматург от еврейски произход Юра Зойфер, чиито пиеси стават популярни във Виена в края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век. Умира през 1939 година в концлагера Бухенвалд едва 27-годишен.
В българския театър има само една постановка по негова пиеса, и то отпреди повече от 20 години – спектакъла "Винета – потъналият град" в Русенския театър.
Сега екип от млади независими творци дава сценичен живот на друга негова творба – пиесата "Астория", отличаваща се с остър социален хумор. В основата ѝ стои истински случай от 1936 година, когато в лондонски вестник излиза информация за новооткритото посолство на "държавата Астория", което обявява прием. Невярната информация е всъщност просто шега на кръг от дипломати. Но дълго време след това хората продължават да вярват, че такава държава действително съществува.
Пиесата се поставя за първи път в България и е първата постановка, създадена от младото театрално сдружение "Транзит". Режисьор на спектакъла е Валерия Минева."Попаднах на сборника "От рая до края на света" и просто нещо откликна между мен и Юра Зойфер. Може би защото той, за съжаление, е починал много млад и когато е писал, е бил почти на моята възраст. И някак си темите, които са го вълнували, изведнъж развълнуваха и мен. Което е малко притеснително – че той е живял доста отдавна и тогава са се случвали неприятни събития, а сега, явно, нещата по някакъв начин са останали същите – за съжаление или не, не знам. Трябва да гледат "Астория", за да видят колко актуална е всъщност", сподели Валерия Минева.
Младата режисьорка гостува в "Артефир" заедно с две от актрисите, участващи в спектакъла – Вероника Тодорова и Карина Борисова. Освен за работата си по представлението, те разказаха и за някои от проблемите, които биха искали да намерят решението си в българския театър.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В представлението участват още Калин Зафиров, Димитър Иванов-Мич, Илияз Иляз, Росен Караджов, Ванина Попова и Игор Коробко.
Сценографията е на Михаела Трифонова, музика – Петя Габрова.
Спектакълът е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичния театър "Апостол Карамитев" в Димитровград и се осъществява с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура", програма "Дебюти".
"Астория" ще се играе на 22 май в Националния студентски дом.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg