Проф. Моника Попова е създател и основен двигател на Ателие по керамика и порцелан към департамент "Изящни изкуства" на НБУ и герой на документалния филм "Хала" на продуцента, сценарист и режисьор Мария Ландова.
Премиерата на филма "Хала" е на 21 май от 17 ч. в Дома на киното.
Това изкуство е историята на човечеството – от практичното до изящното.
"Магията на керамиката е цялото преминаване и този мистичен аспект, който е свързан с преминаването през огъня. Всеки помни първата си пещ и тези 20%, които са енигма... Това е занаят, който в България е бил първи и ще умре последен, занаят, създаван от жени. Затова и навсякъде, където се прави керамика у нас, предимно са жени. Това е нещо, което е свързано с природата, дори и в Библията човек е почти в тъждество с глината, с материята.
Има риск жената да попадне в матрицата и много бързо да бъде смазана от матрицата. Когато обаче държи в ръцете си изкуство, тогава това е абсолютното спасение. Жената може да бъде пълноценна и като жена, и като майка. Но ако не държи в ръцете си изкуството, може да загуби душата си." – споделя проф. Моника Попова в "Артефир".
"Inside Joke" (в превод от англ. "Вътрешна шега") е третата годишна изложба на ателие "Керамика" на НБУ. Тази година фокусът на студентите е концентриран върху две основни семестриални теми. Първата е вдъхновена от теста на световноизвестния психоаналитик Роршах, който определя състоянията на пациентите според интерпретациите, които правят, гледайки специфични петна, известни като "петната на Роршах". Студентите създават собствени петна и рисунки по тях, а последният етап е изграждане на пластичен обект.
Втората тема е свързана с традиционната кобалтова рисунка върху керамичен съд, която има богата история и се наблюдава в различни географски райони. Участниците в изложбата я интерпретират в съвременен стил, разглеждайки чрез нея актуални, световни теми.
Междувременно вложеното огромно количество труд и шегите, които съпътстват целия процес на работа, остават неясни за публиката. Работата на студентите е колкото индивидуална, толкова и колективна, провокирана от вътрешна химия и вътрешен контекст, базирани на ежедневния многочасов труд, който артистите споделят заедно.
"Inside Joke" представя както студентски, така и преподавателски работи на тримата от ръководителите в бакалавърската програма "Визуални изкуства" – модул "Керамика и порцелан. Дигитални форми" и магистърската програма "Керамика и порцелан. Съвременни и дигитални форми" – проф. д-р Моника Попова, хон. преп. Алина Папазова и ас. д-р Виолета Заранкова.
Изложбата може да бъде видяна до 13 юни в столичната галерия "Сан Стефано".
Магдалена Гешева, Катрин Методиева, Лора Несторова, Гергана Димитрова и Даниела Боянова са част от групата, представила в галерия "Сан Стефано" Годишната керамична изложба "Inside Joke" на студенти и преподаватели от ателие "Керамика". Те, заедно с проф. Моника Попова, разказаха повече в "Артефир".
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – Дом на киното, личен архив на проф. Моника Попова, галерия "Сан Стефано", Дарина Маринова
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg