Над 20 изявени български творци участват в Годишната изложба на секция "Дърворезба" при Съюза на българските художници и Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" в Трявна. Изложбата в галерия "Гъбенски" към Националния дарителски фонд "13 века България" е част от традиционните "Дни на дърворезбата" в града.
Годишната изложба "Дървопластика" има национален обхват и представя резбари, които активно участват в художествения живот, но освен това привлича и скулптори от региона, както и наскоро завършили студенти от Националната художествена академия. Тази година авторите са от София, Трявна, Велико Търново, Габрово, Плевен, Стара Загора, Павел Баня и Перник.
"Художествените произведения, които са включени в експозицията, отразяват съвременните тенденции на изкуството от дърво, което е адекватно на цялостното арт развитие. Пластичният език, тематичен фокус и сюжетна линия са индивидуални за отделните автори. Творбите се характеризират с абстрактност, концептуалност и стилизация, динамично формообразуване, колоритна визия с подчертаване на характерни за дървото качества, както и с интегриране на други материали и подтекст на смисловото внушение. Представените творби са различни по формат релефи и пластики от дърво.", сподели кураторът на изложбата Боян Александров.
Националните изяви на секция "Дърворезба" при СБХ през годините са свързани с Годишни изложби в София и Велико Търново, гостуващи и пътуващи изложби в цялата страна, както и множество участия на отделни членове, в колективни художествени инициативи от различен характер.
Годишната изложба "Дървопластика" ще продължи до 24 май.
Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура".
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg