Проф. Стоян Сгурев е познат със своите статии и научни публикации в сферата на социологията и историята на изкуството, но сега той изненада с дебютната си стихосбирка "Прорези".
Стоян Сгурев завършва социология в Софийския университет, прави докторантурата си в Станфордския университет. Член е на Управителния съвет на Центъра "Българо-европейски културни диалози" към НБУ. Дълги години е професор в Париж.
Текстовете в "Прорези" са плод на различни периоди и са набор от епизоди и спонтанни реакции на обикновено нелеки житейски събития. Самият автор казва, че това е "вик за помощ на плувеца, давещ се в спомени, разкъсван между континенти и идентичности". Белият стих се редува с класическата ритмика, а поетът използва своеобразни паралели и парафрази на художествени внушения и послания на поети и художници като Емили Дикинсън, Търнър, Мунк, Караваджо и други.
Светът на поезията, на изкуствата, паралелен на реалния свят, създава една съвсем различна действителност, която е като антитеза на негативизма в тази реалност. А в стиховете си Стоян Сгурев си играе именно с цветовете – черно и бяло, синьо и жълто.
Неслучайно е и това, че авторът цитира във встъпителния си текст фразата на Уилям Йейтс "От борбата с другите създаваме проза, от борбата със себе си – поезия".
Чуйте защо в интервюто със Стоян Сгурев.
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..
Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..
Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..
Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..
Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg