Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прозаични диагнози

Проф. Златимир Коларов
Снимка: Кирил Чобанов

Един роман със заглавие "По тънката повърхност на леда" бе формалният повод да ни гостува проф. Златимир Коларов. Авторът е утвърден български ревматолог, но и писател, сценарист, човек с развит естествен интелект. Говорихме предимно за ревматология, но и за литература и документалистика. Акценти поставихме върху най-честите и болезнени диагнози в ревматологията, новите молекули, плащани от НЗОК за възпалителни заболявания като лупус, коксартроза, ревматоиден артрит. Дадохме повече информация за биологичните и биоподобни лекарства, които са най-новото постижение в терапията, но предизвикват и различни негативни ефекти.

"Не са малко сюжетите в новата ми книга, подчерта проф. Коларов, които са плод на лекарската практика, често това се случва и при избор на теми и герои в документалните филми. Но съм постигнал добър вътрешен баланс между медицината и литературата".

В хода на поредното издание "За здравето" дискутирахме и различни събития и акценти от изминалата седмица. Артериалната хипертония и последиците от нея бе тема в коментара на проф. Арман Постаджиян. В месеца, посветен на борбата с високото кръвно налягане, биват провеждани различни кампании, организирани от Българската лига по хипертония, сред които разяснителни и образователни инициативи за информираност на пациентите.

Друг сюжет бе насочен към неврорентгенологията. Тази тясна специалност, към която проявяват интерес много млади медици, е насочена към точното диагностициране на мозъчно-съдови заболявания. За проведения наскоро научен семинар и за прецизния диагностичен метод разказа доц. Марин Пенков от болница "Св. Иван Рилски" в София.

Една своеобразна поредица, свързана с негативната тенденция за използване на имена на изтъкнати лекари във фалшиви новини и реклама на хранителни добавки и лекарствени продукти, намери своето продължение и в последния брой "За здравето". Този път бе цитиран случай, в който е замесено името на акад. Чавдар Славов. На изтъкнатия уролог от болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" бе "пришита" реклама на препарати за т. нар. инконтиненция – неволно изпускане на урина, често срещана болест при жените. Акад. Славов изрази огромното си огорчение от този прийом, който накърнява лекарското и човешкото достойнство, но често води и до фатални здравословни последици.

Към тази позиция се присъединиха всички останали участници в предаването, които също са били жертва на подобен род измама. Те единодушно посъветваха: за всяко лекарство или добавка се съветвайте с медицинско лице. Провеждайте терапия, единствено с медикаменти, предписани на рецепта и след консултация с лекар!


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28
Диляна Денева

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..

обновено на 01.05.25 в 10:28

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54