Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато Бах ти подаде лютня

Найджъл Норт
Снимка: nigelnorth.com

Изтъкнатият английски лютнист Найджъл Норт издаде нов компактдиск с музика от Йохан Себастиан Бах. Това, разбира се, не е първият албум на Норт с творби от композитора. През 90-те години на миналия век реализира антологията "Бах за лютня", състояща се от четири компактдиска, в които представя негови собствени интабулации на произведения на Бах за други инструменти. Сега обаче английският изпълнител обръща внимание на творбите, които в края на XIX век получават етикета "лютневи композиции" в изданието на Баховото общество.

Но дали Бах изобщо е писал за този инструмент е сложен въпрос. Така наречените "лютневи композиции" представляват аранжименти на произведения, създадени за други инструменти, но достигнали до нас и в интабулации за лютня, т.е. са били изпълнявани и на нея. Макар и да се предполага, че Бах не е можел да свири на инструмента, се знае със сигурност, че е притежавал два клавесина с кожени струни, които са имитирали тембъра и диапазона на лютнята.

Найджъл Норт от десетилетия се слави с интерпретациите си на музиката на композитора, като през 2002 г. известният му колега Джулиан Брийм, след като посещава негов концерт, казва следното: "Спомням си, че отидох на забележителен рецитал, такъв, който ми се ще аз самият да имам способност да изнеса: това беше концерт на Найджъл Норт с музика от Бах и бях поразен от майсторството и музикалността му. Истинско музикално изживяване – нещо, което не винаги се получава при изпълнителите на китара и лютня и което като цяло е доста рядко".

Интересно е, че Найджъл Норт има специална лична връзка с музиката на Бах. Ето какво разказва той в обложката на компактдиска: "Когато бях на 13-годишна възраст, свирех на цигулка и класическа китара и бях очарован от музиката на Бах. Слушах китарни версии на произведенията за лютня и всички налични записи на соловите сонати и партити за цигулка. Бях запознат с "лютневите композии" на Бах чрез едно издание за китара, където в бележките имаше някои подробности за лютнята, нейното настройване и табулатура – и исках да знам повече! През същата 1967 година, когато бях дълбоко потопен в музиката на Бах, сънувах как той, носещ перука, точно както в портретите си, ми подава лютня. Не ми каза нищо, доколкото си спомням. Но оттогава Бах и лютнята останаха много близки в сърцето ми".

Този вторник (23 май от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изключителните изпълнения на Найджъл Норт от последния му двоен албум, посветен на "лютневите композиции" на Бах.

Снимки: nigelnorth.com, deux-elles.co.uk

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55