В София се проведе Международна научна конференция "Учителното евангелие на Константин Преславски и южнославянските преводи на хомилетични текстове (IX-XIII в.): филологически и интердисциплинарни ракурси".
Този, на пръв поглед строго научен, но всъщност много важен за европейска културна среда, форум събра 35 изявени учени и изследователи от България, Австрия, Белгия, Германия, Италия, Словения, Хърватия и Чехия.
Във фокуса на конференцията беше Учителното евангелие – първият проповеднически сборник в средновековната българска литература. Тази най-ранна сбирка от поучителни слова в старата българска книжнина възниква през последното десетилетие на IX в. и е запазена в пълнота само в един руски и три сръбски преписа, датирани от XII до XIV в. Учителното евангелие се състои от слова за неделните дни през годината от Великден до Цветница. Повечето от тях са преводни текстове от различни църковни отци, но техните встъпления и заключения, както 42 беседа и Прологът са оригинално дело на Константин Преславски.
Епископ Константин е един от най-талантливите и продуктивни средновековни автори, но едва сега словното богатство, което той ни е завещал, започва да се изследва в дълбочина. Чуйте разговора на Милена Лекова с двама от участниците в конференцията - гл. ас. д-р Екатерина Дикова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН и проф. Алесандро Мария Бруни от университета "Ка Фоскари", Венеция.
Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..
Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..
В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg