Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не превръщайте празника в мероприятие

Докато българската политическа реалност не предлага примери за подражание, българската култура вече се радва на наградата „Букър“ в лицето на Георги Господинов

| обновено на 24.05.23 в 11:02
Кин Стоянов
Снимка: Личен архив

Битието се разделя между културното и дивото. Слушателите на Програма „Христо Ботев“ са сред хората, които са носители на културата. Така се обърна към най-широката аудитория у нас, която цени и търси всекидневно в ефира на БНР образованието, науката и културата, журналистът Кин Стоянов в предаването „Нашият ден“.

Докато българската политическа реалност не предлага примери за подражание, българската култура вече се радва на наградата „Букър“ в лицето на Георги Господинов.

В тази най-важна за българската духовност дата гостът на водещата Мария Мира Христова, разказа една малко известна за Стоян Михайловски книжовна история.

Всички го знаят като автор на българския всеучилищен химн „Кирил и Методий“. Литераторите го познават и в неговата друга поезия, в язвителните басни, на които е автор. Историците го посочват като председател на Върховния македоно-одрински комитет. Точно като такъв Стоян Михайловски поема грижата за близките на геройски загиналия през 1903 г. македонски войвода мичман Тодор Саев.

В началото на нашия век председателят на БЧК професор Стоян Саев, потомък на революционера, предава на Кин Стоянов препис от една семейна реликва – тетрадка с епиграми на Стоян Михайловски. Така на бял свят през 2001 г. излиза книгата със събрани епиграми от автора на „Върви, народе възродени“ „Сърдита библия“, остроумно илюстрирана от карикатуриста Борис Димовски.

Защото химнописците могат да бъдат и сатирици. За да направят човешки и непрефърцунен всеки истински празник. Който не бива да се превръща в мероприятие.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50