На 24 май имаме възможността да открием духовното пространство на Антарктида. В чест на празника, в предаването "Нашият ден" гостува на проф. Пимпирев, който бе първият българин, развял българското знаме на Южния полюс на 8 януари 2013 г.
В интервюто проф. Пимпирев казва: "За мен, това е най-светлият български празник. Искам да честитя на всички българи, творци, учители и преподаватели. На тези, които правят духовността на българина, защото без духовност наука и култура няма да бъдем народ“.
В днешния празничен ден той акцентира върху една много важна новина за българската култура и българските творци. Това, че писателят Георги Господинов, заедно с преводачката Анджела Родел, са получили голямата награда “Букър“, което е голямо признание.
Професор Пимпирев отбелязва, че без духовността на българина, която носим в себе си от векове, нямаше да сме част от континента. Той подчертава, че чрез Антарктида не само духовно, но и физически, ние сме на континент, който е една десета част от нашата планета. България не е само в югоизточния край на Европа, на границата с Азия – “ние сме част от един голям континент, който е бъдещето на човечеството“.
Той изразява гордостта си от полярниците и всички, които помагат в тези повече от 30 години, за да бъдем една истинска полярна нация. Ние сме част от България на Антарктида, където има и паметник на кирилицата, който е уникален на целия континент.
Според професор Пимпирев българите трябва да направят някои промени, за да бъдат щастливи. Той препоръчва да се откъснем малко от материалните аспекти, които ни заобикалят и да не забравяме духовното. В света, където обладаването на материални богатства често се поставя в преден план, изследователят ни призовава да обърнем внимание и на духовните ценности, които са важни за нашето благополучие и смисъл в живота.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg