Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев:

От Южния полюс до българската душевност: 24 май и Антарктида

| обновено на 24.05.23 в 11:24
Проф. Христо Пимпирев
Снимка: БАИ

На 24 май имаме възможността да открием духовното пространство на Антарктида. В чест на празника, в предаването "Нашият ден" гостува на проф. Пимпирев, който бе първият българин, развял българското знаме на Южния полюс на 8 януари 2013 г. 

В интервюто проф. Пимпирев казва: "За мен, това е най-светлият български празник. Искам да честитя на всички българи, творци, учители и преподаватели. На тези, които правят духовността на българина, защото без духовност наука и култура няма да бъдем народ“.

В днешния празничен ден той акцентира върху една много важна новина за българската култура и българските творци. Това, че писателят Георги Господинов, заедно с преводачката Анджела Родел, са получили голямата награда “Букър“, което е голямо признание.

Паметник на кирилицата на Антарктида/ снимка: проф. Христо Пимпирев

Професор Пимпирев отбелязва, че без духовността на българина, която носим в себе си от векове, нямаше да сме част от континента. Той подчертава, че чрез Антарктида не само духовно, но и физически, ние сме на континент, който е една десета част от нашата планета. България не е само в югоизточния край на Европа, на границата с Азия – “ние сме част от един голям континент, който е бъдещето на човечеството“.

Той изразява гордостта си от полярниците и всички, които помагат в тези повече от 30 години, за да бъдем една истинска полярна нация. Ние сме част от България на Антарктида, където има и паметник на кирилицата, който е уникален на целия континент.

Според професор Пимпирев българите трябва да направят някои промени, за да бъдат щастливи. Той препоръчва да се откъснем малко от материалните аспекти, които ни заобикалят и да не забравяме духовното. В света, където обладаването на материални богатства често се поставя в преден план, изследователят ни призовава да обърнем внимание и на духовните ценности, които са важни за нашето благополучие и смисъл в живота.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БАИ, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31