В деня на буквите и словото на столичния площад Славейков се е настанил литературният фестивал "Да поЧетем". Акцент в програмата са няколко пешеходни обиколки из "Квартала на писателите". Така Виктор Топалов, познат като автор на книгата "Бохемска София", нарича карето между булевардите "Христо Ботев" и "Патриарх Евтимий", и улиците "Граф Игнатиев" и "Алабин".
Пешеходните турове през деня са три и започват от пейката на баща и син Славейкови. Точно там тази сутрин се беше настанило и подвижното студио на програма "Христо Ботев". Гост в него бе Виктор Топалов. Той описа празничния маршрут "Из квартала на писателите", който включва домовете на бележити български автори. Първата локация е къщата на Петко и Пенчо Славейкови, обиколката продължава по Солунска, където е дома на Атанас Далчев, Дора Габе, Боян Пенев, Пейо Яворов, завива наляво по бул. Витоша, за да включи и дома на Стоян Михайловски, Никола Вапцаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна и много други.
Виктор Топалов успя да ни върне в атмосферата на площада в края на 19 век, когато той носи името "Кафене баши", по-късно преименуван на името на Петко Рачов Славейков. Там, на днешния № 9 на площад Петко Славейков, почти срещу фонтана, се е намирала старата къща на Славейкови. Днес на нейно място има голяма жилищна кооперация с безистен и малки антикварни книжарници. Сградата е разрушена през 30-те години на XX век. Била е единствената останала от турска София, тази която българските възрожденци виждат след Освобождението. Смята се, че точно до къщата на Славейкови, на улица "Самоковска", се е намирало и голямото кафене, което дава старото име на площада.
Виктор Топалов сподели със слушателите на програма "Христо Ботев" любима своя история, свързана с обектите на днешния литературен маршрут. Тя е за "неизвестния поет, нейде от провинцията" Пейо Тотев Крачолов. Този спомен запазва Тодор Влайков. Той не е категоричен дали срещата се е провела в дома на Славейкови или в този на доктор Кръстев на ул. "Хан Аспарух" № 67, където е била и редакцията на списание "Мисъл". Тодор Влайков си спомня, че един ден доктор Кръстев дава на Славейков няколко стихотворения, които той трябва да помести в стихотворен сборник с името "Албум". За начало на изданието Славейков избира две стихотворения на "някой си Крачолов". Кръгът, който присъства на срещата, приема името Крачолов за твърде "грозно". Така Славейков предлага то да бъде заменено с Детелинов, Топалов, Яворов. Избират Яворов. С такива любопитни и важни истории е изпълнен целият "Квартал на писателите".
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg