Театралните награди "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер (24 май) за 32-ри път. Престижното отличие се присъжда от фондация "Академия "Аскеер" на най-добрите постижения в театралното изкуство през изминалия творчески сезон.
Кои от номинираните ще получат награда, ще стане ясно едва на церемонията довечера. Отсега са известни единствено носителите на "Аскеер" в специалните категории:
Тази година с почетен "Аскеер" е удостоена актрисата Елена Райнова.
Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на Светослав Кокалов – художник, сценограф и педагог.
Проф. Кокалов е носител на две награди "Аскеер" в категорията "Сценография" – за работата си в постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" (1994) и "Бурята" (1997) в Народния театър "Иван Вазов". Но за първи път в историята на "Аскеер"-ите сценограф ще бъде удостоен с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство.
"Беше разтърсващо като новина, когато я научих. Огромна чест – за мен лично. На гилдията ѝ се полага такава награда, но не съм никога предполагал, че точно аз ще бъда първият в списъка, който, надявам се, нататък да се попълни с още имена", сподели в "Артефир" Светослав Кокалов.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Професор Кокалов е създал над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Работил е с едни от най-изявените български режисьори – Крикор Азарян, Иван Добчев, Александър Морфов, Стоян Камбарев, Пламен Марков, Бойко Богданов, Явор Гърдев, Димитър Еленов, Лилия Абаджиева.
От 1990 година професор Кокалове преподавател по сценография в Националната художествена академия и неин ректор в два мандата – от 2007 до 2015 година.
Фотографи: Росен Димитров, Начо Каменов, Стефан Н. Щерев, Иван Томов, Велина Кокалова
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg