Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей на една картина на Иван Милев се откри в Казанлък

4
Иван Милев, „Ахинора“, 1925 г.

В Казанлък се откри нов музей – на една картина – "Ахинора" от Иван Милев, единствен по рода си в страната. 

Самата концепция за създаването му като филиал на ХГ Казанлък е тема на лекцията на директора на галерията д-р Пламен Петров на 28 май в новото галерийно пространство. Ще бъде засегната и темата за развитието на филиала в следващите години. 

Освен шедьовъра "Ахинора", публиката може да види и съпътстващата първа временна изложба със заглавие "Оцелелите", свързана с Иван Милев. Става дума за една частна колекция от няколко картини, в по-голямата си част непознати. Сред тях е единственият живописен портрет на Иван Милев – на Анна Каменова от 1924 г., на който жителите и гостите на родния му град могат да се насладят за пръв път. 

Повече можете да научите от разговора на Силвия Чолева с Пламен Петров и Милен Алагенски.

Чуйте д-р Пламен Петров.

Чуйте уредника на музея д-р Милен Алагенски.

Снимки – Художествена галерия - Казанлък

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05
Иван Раденков

Тийнейджърът в мен: Иван Раденков

"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Труман Капоти

Изкуството в мен: 100 години от рождението на Труман Капоти

Труман Капоти е един от големите новелисти на миналия век. Той подари на света вечни класики като "Хладнокръвно" и "Закуска в Тифани". Немалка част от творбите му са екранизирани.  Холи Голайтли остава най-култувото превъплъщение на  Одри Хепбърн. Капоти е роден на 30 септември 1924 г. в Ню Орлийнс, Луизиана. Майка му, спечелила..

публикувано на 26.11.24 в 12:49