"Почвам да пиша моя дневник, защото искам да знам какъв съм бил на 16 г. и въобще като ученик, за да мога един ден, когато имам деца, да видят какъв старателен ученик съм бил и да им служа за пример. Трябваше да почна да го пиша 1 година по-рано, но докато си намеря хубава и подходяща тетрадка, годината измина…"
Това е автентична извадка от дневника на Филип Трифонов от 1963 година. С нея и с предговор от сина на актьора Мартин Трифонов започва книгата "И един ден, когато стана писател…", писана от Филип Трифонов във времето между 16 и 73 години.
В този естествен дневник на "актьора, скиора, боксьора, шофьора, професора, психолога и педагога – класика на българското кино" има автобиографични текстове, театрални текстове, бележки, писма, снимки, спомени от приятели, че дори „кръстословица“. Тази книга от и за Фипо отново ни среща с този невероятен талант, честен, любопитен и умен човек, свободен дух и по неговия си неповторим начин успява да ни разсмее. А ето и песничката за "Фиповеца" от Руси Чанев:
Песничка за Фиповеца
Сам изстрел и сам цел, сам въпросът и сам отговорът
Той е вечен момчурляк…
Как да го опиша, как?
Фиповеца е щурак,
вид отнесен особняк:
Срещнеш ли го – то е знак,
че ще те разсмива пак.
Ту се крие под калпак,
под каскет или мустак,
ту изглежда западняк,
ту е в дрипи на хъшлак,
ту пристъпва с ход на рак,
ту врати отваря с крак!
Фиповеца е чудак!
Чуйте художника Мартин Трифонов, син на Филип Трифонов.
Снимка – личен архив
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg