Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга от и за Филип Трифонов

"Почвам да пиша моя дневник, защото искам да знам какъв съм бил на 16 г. и въобще като ученик, за да мога един ден, когато имам деца, да видят какъв старателен ученик съм бил и да им служа за пример. Трябваше да почна да го пиша 1 година по-рано, но докато си намеря хубава и подходяща тетрадка, годината измина…" 

Това е автентична извадка от дневника на Филип Трифонов от 1963 година. С нея и с предговор от сина на актьора Мартин Трифонов започва книгата "И един ден, когато стана писател…", писана от Филип Трифонов във времето между 16 и 73 години. 

В този естествен дневник на "актьора, скиора, боксьора, шофьора, професора, психолога и педагога – класика на българското кино" има автобиографични текстове, театрални текстове, бележки, писма, снимки, спомени от приятели, че дори „кръстословица“. Тази книга от и за Фипо отново ни среща с този невероятен талант, честен, любопитен и умен човек, свободен дух и по неговия си неповторим начин успява да ни разсмее. А ето и песничката за "Фиповеца" от Руси Чанев:

Песничка за Фиповеца

Сам изстрел и сам цел, сам въпросът и сам отговорът

Той е вечен момчурляк…
Как да го опиша, как?
Фиповеца е щурак,
вид отнесен особняк:
Срещнеш ли го – то е знак,
че ще те разсмива пак.
Ту се крие под калпак,
под каскет или мустак,
ту изглежда западняк,
ту е в дрипи на хъшлак,
ту пристъпва с ход на рак,
ту врати отваря с крак!
Фиповеца е чудак!

Чуйте художника Мартин Трифонов, син на Филип Трифонов.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолк-метъл веселба на хърди-гърди с Eluveitie

Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..

публикувано на 03.02.25 в 12:09

Доброто тяло – определение ли е за актриса?

В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота?  Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..

публикувано на 03.02.25 в 12:01
„Бик“, картина от Мани-Кюр

Галерия "Риволи" и артистите по света

Младата галерия "Риволи" открита от семейство д-р Николай Болтаджиев и Елена Болтаджиева с фокус към международното модерно изкуство откри четвъртата си подред изложба със съвременни португалски стрийтарт художници. Графити изкуството е символ на свободното изразяване, което творбите ясно показват. Шестнайсет платна, с които творците..

публикувано на 03.02.25 в 11:40

Как музей край Павликени пази римските традиции в керамиката

Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки. Археологът..

обновено на 03.02.25 в 11:23

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15