"Почвам да пиша моя дневник, защото искам да знам какъв съм бил на 16 г. и въобще като ученик, за да мога един ден, когато имам деца, да видят какъв старателен ученик съм бил и да им служа за пример. Трябваше да почна да го пиша 1 година по-рано, но докато си намеря хубава и подходяща тетрадка, годината измина…"
Това е автентична извадка от дневника на Филип Трифонов от 1963 година. С нея и с предговор от сина на актьора Мартин Трифонов започва книгата "И един ден, когато стана писател…", писана от Филип Трифонов във времето между 16 и 73 години.
В този естествен дневник на "актьора, скиора, боксьора, шофьора, професора, психолога и педагога – класика на българското кино" има автобиографични текстове, театрални текстове, бележки, писма, снимки, спомени от приятели, че дори „кръстословица“. Тази книга от и за Фипо отново ни среща с този невероятен талант, честен, любопитен и умен човек, свободен дух и по неговия си неповторим начин успява да ни разсмее. А ето и песничката за "Фиповеца" от Руси Чанев:
Песничка за Фиповеца
Сам изстрел и сам цел, сам въпросът и сам отговорът
Той е вечен момчурляк…
Как да го опиша, как?
Фиповеца е щурак,
вид отнесен особняк:
Срещнеш ли го – то е знак,
че ще те разсмива пак.
Ту се крие под калпак,
под каскет или мустак,
ту изглежда западняк,
ту е в дрипи на хъшлак,
ту пристъпва с ход на рак,
ту врати отваря с крак!
Фиповеца е чудак!
Чуйте художника Мартин Трифонов, син на Филип Трифонов.
Снимка – личен архив
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg