Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дъхав чай в село Розовец

Лаура Рос от Холандия и Андреас Кунц от Германия се заселват в село Розовец в Сърнена Средна гора преди осем години. Лаура е етноботаник, а Андреас – журналист. Преди три години се ражда дъщеря им Максин, а заедно с нея се ражда и фермата им за чай. 

В двора си и на няколко малки земеделски парцела в близост до къщата семейството отглежда билки за своите ароматни и лечебни чаени смеси. За тези смеси Лаура и Рос събират и диворастящи билки, а добавят в тях и рози.

Опаковани в изцяло биоразградими опаковки, посадени, обрани и изсушени в малки количества, билковите си чайове семейството предлага на фермерски пазари в страната и онлайн. Производството е бутиково, сушилнята е малка, всичко се прави ръчно, с изключителна грижа към детайла, към природата и към хората.

Чуйте повече за дъхавите чайове от село Розовец в звуковия файл

Снимки – Зорница Гъркова и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Антонов

Виктор Антонов за ловната безопасност

Такива предавания трябва да се правят често, защото въпреки инструктажите и здравия разум инцидентите по време на лов са твърде чести.  За пореден път Виктор Антонов, състезател по стрелба и оръжейник, припомня основните правила за безопасност по време на лов, разказва и за постиженията си в лова и в спортната стрелба, а понеже няма как ловци да..

публикувано на 19.03.25 в 18:00

Рехабилитация след инсулт: Как роботизираните устройства променят лечението

В последната петъчна среща, организирана от Асоциацията за инсулт и афазия, специалисти и пациенти се обединиха около важната тема за достъпа на българските пациенти до роботизирана рехабилитация. Тази позиция беше подчертано заявена от д-р Росица Шейтанова, член на УС на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, в интервю за..

обновено на 19.03.25 в 12:42
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Какви са заплатите в държавните психиатрични болници? Протестите продължават

Продължават протестите на работещите в психиатричните болници в страната, които настояват за увеличение на заплатите с 50%, както и промяна на условията и категорията им на труд. Работещите в Държавната психиатрична болница в село Карлуково излизат днес на протест от 13:30 ч. пред лечебното заведение също с искания за увеличение на работните заплати..

обновено на 19.03.25 в 12:05

Как се финансират изкуствата? Специален форум в Гьоте-институт

През месец март Гьоте-институт отново отправя покана за участие в специален дискусионен формат, посветен на правото на достъп до култура. Събитието ще предостави платформа за задълбочен разговор по ключови въпроси, свързани с финансирането на изкуствата, културните и творчески индустрии в България. Инициативата е организирана от Сдружение "Фабрика за..

публикувано на 19.03.25 в 10:54

Премиера на романа-дистопия "Свинско сърце"

В деня на представянето на романа "Свинско сърце", авторът Чавдар Михов сподели своите виждания за бъдещето на Европа и света, разглеждайки темата през очите на едно 18-годишно момиче, страдащо от тежко заболяване. В ефира на предаването "Нашият ден", писателят говори за сложната и многопластова структура на романа, която съчетава лични драми и..

обновено на 19.03.25 в 10:50