От 1 до 10 юни Варна отново е домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято".
Официалното откриване на 31-вото му издание е от 19 часа с "Представление и половина" – най-новия спектакъл на режисьора Стоян Радев в Театър "Българска армия".
Афишът на тазгодишното издание включва 4 модула – българска селекция, международна селекция, шоукейс и паралелна програма. Съвместно с музикалния фестивал "Варненско лято" продължава и програмата "Интермецо".
Българската селекция включва осем спектакъла, избрани сред най-добрите от актуалния репертоар на нашите театри – "Орфей" на Народния театър "Иван Вазов", "Юн Габриел Боркман" на Варненския театър, "Чест"на Театър 199, "Укротяване на опърничавата" на Пловдивския театър, "Дебело прасе" на Младежкия театър "Николай Бинев", "Това не го казвай" от Саломе Льолуш, "Дишай" от Дънкан Макмилан.
Тази година фестивалът възстановява програмата "Шоукейс", чиято цел е да популяризира българския театър извън страната.
В нея се представят български спектакли с превод на английски, които се играят пред специално поканени международни специалисти.
Сред акцентите в програмата "Шоукейс" е спектакълът "Коприна" на Пловдивския театър "Н. Масалитинов", с режисьор Диана Добрева. "Коприна" е първата българска постановка, включена в официалната селекция на световната Театрална олимпиада, която тази година се провежда в Унгария.
Какво още са подготвили организаторите от фондация "Виа фест", можете да чуете в звуковия файл. Програмата представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев, главен координатор на фестивала.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg