Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докъде стигна казусът с уволнените преподавателки от УНСС, разкрили нередности в конкурси?

| обновено на 30.05.23 в 07:53
Снимка: Pixabay

Три преподавателки – Албена Макарова, д-р Татяна Иванова и д-р Мина Хубенова, подадоха сигнал за нередности в конкурси за доценти в УНСС. Сигналът беше изпратен до Министерството на образованието през февруари 2022 г. и посочваше, че три от обявените конкурси не отговарят на закона, тъй като са в професионално направление, за което учебното заведение не е акредитирано. Министерството прие сигнала и спря конкурсите.

Въпреки това ръководството на университета уволнява трите преподавателки една по една. Преподавателките твърдят, че уволненията са свързани с техния сигнал и отхвърлят обяснението на УНСС, че няма връзка между тях. Те обясняват, че сигналите за нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси започват още през юни 2020 г., когато са били отправяни до ректора и Академичния съвет.

Докато университетът отрича обвиненията и твърди, че няма връзка между сигналите и уволненията, д-р Мина Хубенова, една от преподавателките, коментира в ефира на “Нашият ден“, че никоя институция не е реагирала на случая до момента.

Д-р Татяна Иванова добавя, че Агенцията за акредитацията е отхвърлила документите за акредитация на УНСС за направленията "Филология" и "Педагогика".

Така развитието на случая след разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа" включва признаването от страна на Министерството на основателността на сигналите, спирането на конкурсите, последващите уволнения на преподавателките и отричането от страна на университета за връзка между сигналите и уволненията.

След разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа", развитието на случая е предмет на коментар в ефира на "Нашият ден". Д-р Мина Хубенова изразява своето недоволство от поведението на ректора на УНСС.

“В единствената си изява по БНТ ректорът на УНСС ни нарече с характерологични особености. Малко са хората, които открито ще застанат пред камера и ще разкажат за тези нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси. До този момент обаче никоя институция не е реагирала“, посочва тя.

Албена Макарова добавя, че съществуват нередности не само в професионалното направление "Филология", но и в други катедри на университета, като са притеснени за процедурите по акредитация на нови специалности.

“Аз съм уволнена именно за това, че съм притеснявала хора в УНСС чрез имейлите си. Относно студентите се твърди, че съм ги притискала, за да свидетелстват, че съм била в часа. Уволнена съм и заради това, че съм поставяла под необосновано съмнение процедурите по акредитация на новите специалности в имейлите си. Министърът отмени длъжността на една от доцентките, за която ние сигнализирахме в срок, но тя продължава да е доцент на УНСС“, твърди Макарова в интервю за БНР.

Съдбата на уволнените преподавателки и последствията за УНСС остават отворени въпроси, които вероятно ще продължат да се развиват и получат по-нататъшно разрешение.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Ето каква е позицията на УНСС, прочетена в ефира на “Нашият ден“:

Мина Хубенова е уволнена за плагиатство, доказано от независимо жури през 2022 г. Тя участва в един от прекратените от МОН конкурси, кандидатства за доцент по немски език. При разглеждане на представените от нея материали, научното жури констатира плагиатство

Албена Макарова и Татяна Иванова имат наказания по съвсем други поводи, несвързани с уволнението на Мина Хубенова.

Албена Макарова има забележка за неприсъствие в учебните зали по време на извършени проверки и нарушаване на трудовата дисциплина. Второ наказание, предупреждение за уволнение за нарушаване на основен принцип в академичното поведение, изискващо ангажираност на преподавателите с положителния имидж на университета. Третото наказание е за оказване на вербален натиск на студенти от специалност “Политология“ за подписване на подписка в нейна защита във връзка с поискани от работодателя писмени обяснения за нарушаване на трудовата дисциплина.

Татяна Иванова има дисциплинарно наказание и забележка за неприсъствие в учебните зали. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55