Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докъде стигна казусът с уволнените преподавателки от УНСС, разкрили нередности в конкурси?

| обновено на 30.05.23 в 07:53
Снимка: Pixabay

Три преподавателки – Албена Макарова, д-р Татяна Иванова и д-р Мина Хубенова, подадоха сигнал за нередности в конкурси за доценти в УНСС. Сигналът беше изпратен до Министерството на образованието през февруари 2022 г. и посочваше, че три от обявените конкурси не отговарят на закона, тъй като са в професионално направление, за което учебното заведение не е акредитирано. Министерството прие сигнала и спря конкурсите.

Въпреки това ръководството на университета уволнява трите преподавателки една по една. Преподавателките твърдят, че уволненията са свързани с техния сигнал и отхвърлят обяснението на УНСС, че няма връзка между тях. Те обясняват, че сигналите за нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси започват още през юни 2020 г., когато са били отправяни до ректора и Академичния съвет.

Докато университетът отрича обвиненията и твърди, че няма връзка между сигналите и уволненията, д-р Мина Хубенова, една от преподавателките, коментира в ефира на “Нашият ден“, че никоя институция не е реагирала на случая до момента.

Д-р Татяна Иванова добавя, че Агенцията за акредитацията е отхвърлила документите за акредитация на УНСС за направленията "Филология" и "Педагогика".

Така развитието на случая след разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа" включва признаването от страна на Министерството на основателността на сигналите, спирането на конкурсите, последващите уволнения на преподавателките и отричането от страна на университета за връзка между сигналите и уволненията.

След разказите на преподавателките по БНТ и "Свободна Европа", развитието на случая е предмет на коментар в ефира на "Нашият ден". Д-р Мина Хубенова изразява своето недоволство от поведението на ректора на УНСС.

“В единствената си изява по БНТ ректорът на УНСС ни нарече с характерологични особености. Малко са хората, които открито ще застанат пред камера и ще разкажат за тези нерегламентирани практики и незаконосъобразно обявени конкурси. До този момент обаче никоя институция не е реагирала“, посочва тя.

Албена Макарова добавя, че съществуват нередности не само в професионалното направление "Филология", но и в други катедри на университета, като са притеснени за процедурите по акредитация на нови специалности.

“Аз съм уволнена именно за това, че съм притеснявала хора в УНСС чрез имейлите си. Относно студентите се твърди, че съм ги притискала, за да свидетелстват, че съм била в часа. Уволнена съм и заради това, че съм поставяла под необосновано съмнение процедурите по акредитация на новите специалности в имейлите си. Министърът отмени длъжността на една от доцентките, за която ние сигнализирахме в срок, но тя продължава да е доцент на УНСС“, твърди Макарова в интервю за БНР.

Съдбата на уволнените преподавателки и последствията за УНСС остават отворени въпроси, които вероятно ще продължат да се развиват и получат по-нататъшно разрешение.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Ето каква е позицията на УНСС, прочетена в ефира на “Нашият ден“:

Мина Хубенова е уволнена за плагиатство, доказано от независимо жури през 2022 г. Тя участва в един от прекратените от МОН конкурси, кандидатства за доцент по немски език. При разглеждане на представените от нея материали, научното жури констатира плагиатство

Албена Макарова и Татяна Иванова имат наказания по съвсем други поводи, несвързани с уволнението на Мина Хубенова.

Албена Макарова има забележка за неприсъствие в учебните зали по време на извършени проверки и нарушаване на трудовата дисциплина. Второ наказание, предупреждение за уволнение за нарушаване на основен принцип в академичното поведение, изискващо ангажираност на преподавателите с положителния имидж на университета. Третото наказание е за оказване на вербален натиск на студенти от специалност “Политология“ за подписване на подписка в нейна защита във връзка с поискани от работодателя писмени обяснения за нарушаване на трудовата дисциплина.

Татяна Иванова има дисциплинарно наказание и забележка за неприсъствие в учебните зали. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00