Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Тучев:

Изпусна ли Европа AI революцията?

Изкуственият интелект не стои в дневния ред на българското общество.

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Страните от Г-7 са се споразумели, че трябва да приемат регулации за изкуствения интелект, които да са "базирани на риска". Въпросните регулации трябва да съхранят отворена и благоприятна среда за развитието на дигиталните технологиите и да са основани на демократични ценности.

Ще се създаде ли Закон за изкуствения интелект (AI) и как ще бъдат решени въпросите, свързани със защитата на интелектуалната собственост, дезинформацията и управлението на технологията?

"Изкуственият интелект не стои в дневния ред на българското общество. Ние се занимаваме с други неща и по този начин заравяме главата в пясъка, защото не сме в течение на фундаменталните промени, които текат в технологичната сфера, които определят глобалното бъдеще и неговият ход на развитие“.

Това казва в интервю за "Нашият ден" Христо Тучев, предприемач във високите технологии и медиен експерт, развил успешно 4 медийни компании и председател на фондация "Евлогий и Христо Георгиеви”.

"Пропуснахме промяната на дигиталната среда и по този начин, започнахме да участваме в нещо друго, от което ние, като потребители, нямаме голям полза. Днес сме свидетели на една от най-революционните промени в човешката история. Много хора сравняват появата на изкуствения интелект с появата на печатната преса", посочва експертът.

Христо Тучев

Според него информационната революция се случва и без нас. Неслучайно най-развитите икономики и говорят за регулация заедно, защото, както е ясно на всички, интернет няма граници.

Самата Европа е далеч от върха на технологиите. Най-развити са AI технологиите в САЩ, следва ги Китай, а Европа почти изпусна AI революцията. Европа стои добре в областта на квантовите изчисления. Това е следващото голямо нещо, което се случи. 

За развитието на изкуствения интелект са нужни три неща: хора, които да могат да го правят, но това е най-малкият ресурс. Вторият, много по-труден за организиране ресурс, е огромното количество данни. На практика ChatGPT е трениран с целия интернет. Третото са компютърните изчисления. Това са машините, които изчисляват съответните модели. 

Приемането на определение за изкуствения интелект е критичен аспект на европейското законодателството, тъй като то определя неговия обхват.

"Това, което следва, е нарастване на моделите, на изчисленията, на информацията, с която се обучават до степен, до която изкуственият интелект може да стане по-умен от хората", казва още  Христо Тучев.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22