Проф. Ингеборг Братоева-Даракчиева получи тазгодишната награда за оперативна критика на Съюза на филмовите дейци, както и наградата "Златен век" за принос в българската култура.
"В момента сме във вихъра на големи промени и в киноиндустрията и в света, в който живеем. – казва тя – Европейското кино, особено след Втората световна война, се опитва да бъде изкуство, има европейски фондове, които и до днес подържат това схващане. Нещата отиват натам да има изкуство на движещото се изображение, не само кино. Вече има аудио-визуален фолклор в интернет. Въпросът е каква част от това е изкуство?
Миналата и тази година бях поканена да бъда част от журито на наградите "Златен глобус" и там имаше прекрасни антиполитически коректни малки филми. В крайна сметка обаче наградите бяха присъдени не на прекрасни малки филми, а на големите индустриални продукти. Тълкувам това или като лобизъм или като факт, че днес се оценяват високобюджетни продукции и малките революционни филми остават извън интереса на критиците.
В киното днес, повече в Холивуд, но и в Европа, се налагат цензурни ограничения. Политически-коректно толериране на творби и хора. Ако съвременното българско кино иска да получава награди на някакви международни фестивали също му се налага да се съобразява с тази тенденция. В недоумение съм защо българските филми не кандидатстват за "Златен глобус" например. Никога няма да бъде награден български филм, който имитира холивудско кино. Трябва да правим български филми, оригинални. Няма смисъл да се правим на част от американската филмова индустрия."
Ингеборг Братоева-Даракчиева е професор в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата при БАН. Тя е преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" и в СУ "Св. Климент Охридски". Член е на Международната организация на филмовите критици ФИПРЕССИ.
Снимка: ФС на Ингеборг Братоева-ДаракчиеваВ центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg